Nabywając firmowy skuter przedsiębiorca powinien przede wszystkim ustalić, czy spełnia on warunki do 100% odliczenia VAT. Jeśli tak, w serwisie wybieramy ścieżkę umożliwiając pełne odliczanie VAT od zakupu pojazdu, jak i od związanych z nim wydatków.
Firmowy skuter wprowadzamy do serwisu przez zakładkę Pojazdy ➡ Dodaj pojazd.
W związku z faktem, że przy wprowadzanym skuterze przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT, w serwisie uznajemy go za pojazd ciężarowy. Natomiast w zależności od formy nabycia oraz od decyzji, czy skuter ma stać się środkiem trwałym, czy też być wykorzystywany na zasadach kilometrówki dla celów PIT, wybieramy jedną z opcji:
Po wybraniu właściwej opcji wyświetli się komunikat, informujący o tym, kiedy według ustaw podatkowych mamy do czynienia z samochodem ciężarowym – należy go zatwierdzić:
Zakup skutera do firmy
Wprowadzając do serwisu skuter nabyty na fakturę VAT, na początku uzupełniamy dane samej faktury – numer, datę wystawienia, termin płatności (jeśli faktura została opłacona, można to oznaczyć w tym miejscu), dane sprzedawcy oraz nazwę wydatku.
Pozostałe pozycje są fakultatywne – można, ale nie trzeba ich wprowadzać.
Po uzupełnieniu danych faktury przechodzimy do danych pojazdu. Tutaj podobnie jak w pierwszej części, obowiązkowe są jedynie pozycje zaznaczone – nazwa i numer rejestracyjny pojazdu, cena netto i stawka VAT, a także ewentualne dodatkowe koszty, które będą miały wpływ na wartość początkową środka trwałego.
Ostatnia część dotyczy danych amortyzacji. Dla skuterów właściwym symbolem KŚT jest 740 – Skutery (nazwa grupy Motocykle, przyczepy i wózki motocyklowe). Po wybraniu symbolu automatycznie ustawiana jest amortyzacja liniowa z dopasowanymi parametrami.
Jeśli decydujemy się na inną metodę, można to ustawić zmieniają właściwe parametry – najczęściej są to:
Uwaga! Skutery również w zakresie amortyzacji są traktowane jak samochody ciężarowe. Oznacza to, że możliwe jest zastosowanie amortyzacji jednorazowej, która w przypadku pojazdów jest ograniczona tylko dla samochodów osobowych i motocykli przekraczających prędkość 25 km/h.
Wybierając opcję zakupu skutera na podstawie dokumentu innego, niż faktura VAT, nieco odmiennie wyglądać będą dane do wprowadzenia z dokumentu z uwagi na fakt, że możemy tu wybrać rodzaj dokumentu. Pozostałe dane są uzupełniane analogicznie:
Również w części dotyczącej środka trwałego będziemy mieć do czynienia z podobnymi pozycjami jak przy fakturze – różnica pojawi się wyłącznie przy cenie nabycia. W związku z faktem, że kupując na inny niż faktura dokument nie odliczamy VAT, nie operujemy tu pojęciem ceny netto, a jedynie ceny nabycia, czyli cena zakupu powiększona o dodatkowe koszty, poniesione przy zakupie:
Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych wyświetlona zostanie informacja o typie pojazdu dla celów VAT – aby dane skutera były kompletne, wybieramy w tym miejscu opcję Dodaj typ:
Z dostępnej listy pojazdów wybieramy znajdujący się na końcu Motorower:
a następnie zatwierdzamy wybór:
Skuter z majątku prywatnego
W sytuacji gdy uprawniający do pełnego odliczenia VAT skuter wprowadzany jest z majątku prywatnego bądź przenoszone są dane już istniejącej firmy, inaczej wyglądać będzie formularz wprowadzanych danych. Przede wszystkim konieczne będzie uzupełnienie danych pojazdu – nazwy i numeru rejestracyjnego. Jako Rodzaj dysponowania automatycznie zostanie ustawiona opcja Firmowy:
Po uzupełnieniu danych skutera przechodzimy do danych dotyczących wprowadzenia go do majątku firmy – wprowadzamy nazwę, numer dokumentu na podstawie którego dokonujemy przekazania (np. protokół), datę i cenę nabycia, a także stawkę VAT:
Poniżej znajdują się opcje amortyzacji – po wybraniu KŚT 740 uzupełnią się one automatycznie dla amortyzacji liniowej. W tym miejscu oprócz danych dotyczących metody amortyzacji możemy wprowadzić również informacje o dotychczasowej amortyzacji, jeśli wprowadzamy środek trwały już wcześniej amortyzowany. Na podstawie podanych informacji serwis będzie mógł poprawnie kontynuować dokonywanie odpisów.
Wypełniony formularz należy zatwierdzić – wyświetli się wtedy komunikat dotyczący wyboru cech dla celu VAT, opisany w części dotyczącej zakupu skutera – dane uzupełniamy analogicznie.
Skuter jako pojazd niefirmowy
Wprowadzenie skutera jako pojazdu niefirmowego wymaga uzupełnienia najmniejszej ilości danych. W tym miejscu wybieramy jedynie nazwę i numer rejestracyjny pojazdu oraz jego typ. Rodzaj dysponowania zostanie automatycznie podany jako Własność/Niefirmowy.
Po zatwierdzeniu danych konieczne będzie wybranie – jak we wcześniejszych instrukcjach – danych dotyczących cech VAT skutera.
Zapisany skuter zostanie ujęty w zakładce Pojazdy – w zależności od wybranej opcji jako firmowy lub niefirmowy. Na podstawie wprowadzonych ustawień wydatki związane ze skuterem będą podlegały pełnemu odliczeniu VAT.
Autor: Anna Kubalka – zespół ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.