Samochód nie stanowiący majątku firmy wykorzystywany przez nas w działalności na podstawie umowy leasingu operacyjnego.
Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy o PIT umowa leasingu operacyjnego w odniesieniu do samochodu osobowego to umowa spełniająca następujące warunki:
Do końca 2018 r. wydatki z tytułu eksploatacji i rat leasingowy stanowiły koszt w całości (bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu). Od początku 2019 r. wydatki związane z eksploatacją pojazdów są kosztem w 75%.
Od 2019 r. w przypadku umów leasingowych zawartych do końca 2018 r. poniesione wydatki z tytułu rat leasingowych są kosztem w całości. Jeśli umowa została zwarta od początku 2019 r. wydatki z tytułu opłat leasingowych (spłata wartości kapitału) są kosztem w całości o ile wartość początkowa pojazdu nie przekracza 150 tys. zł. Ograniczenie to nie ma zastosowania do części raty stanowiącej czynsz leasingowy.
Sposób wprowadzenia pojazdu zależny jest od tego miesiąca księgowego jego wprowadzenia (miesiąca przejścia do serwisu)
– pojazd w leasingu: Pojazdy → wszystkie operacje → Samochód osobowy → + dodaj pojazdczęść wprowadź samochód → w leasingu.
– pojazd w leasingu: Pojazdy → wszystkie operacje → Samochód osobowy → + dodaj pojazd część wprowadź samochód → w leasingu.
Dodatkowo w formularzu należy uzupełnić wartość pojazdu, numer umowy oraz datę jej rozpoczęcia.
Uwaga!!!
Wydatki związane z powyższymi pojazdami wprowadzamy zawsze w powiązaniu z pojazdem czyli przez z jedną z opcji:
W przypadku kiedy Użytkownik spełnia warunki uprawniające zaliczenia w koszty pełnej wartości wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w leasingu przed księgowaniem wydatków z nim związanych powinien skontaktować się z BOK.
Autor: Katarzyna Kisiel – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.