Samochód osobowy – leasing operacyjny

|
ID: 778305273
|
|
Nie musisz czytać pomocy

Co to jest pojazd w leasingu operacyjnym?

Samochód nie stanowiący majątku firmy wykorzystywany przez nas w działalności na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy o PIT umowa leasingu operacyjnego w odniesieniu do samochodu osobowego to umowa spełniająca następujące warunki:

  – została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,
  – w której suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej pojazdu.

Do końca 2018 r. wydatki z tytułu eksploatacji i rat leasingowy stanowiły koszt w całości (bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu). Od początku 2019 r. wydatki związane z eksploatacją pojazdów są kosztem w 75%.

Od 2019 r. w przypadku umów leasingowych zawartych do końca 2018 r. poniesione wydatki z tytułu rat leasingowych są kosztem w całości. Jeśli umowa została zwarta od początku 2019 r. wydatki z tytułu opłat leasingowych (spłata wartości kapitału) są kosztem w całości o ile wartość początkowa pojazdu nie przekracza 150 tys. zł. Ograniczenie to nie ma zastosowania do części raty stanowiącej czynsz leasingowy.

Jak wprowadzamy informacje do serwisu?

Sposób wprowadzenia pojazdu zależny jest od tego miesiąca księgowego jego wprowadzenia (miesiąca przejścia do serwisu)

  a) miesiące do końca 2018 r.

– pojazd w leasingu: Pojazdy → wszystkie operacje → Samochód osobowy → + dodaj pojazdczęść wprowadź samochód → w leasingu.

  b) miesiące od 2019 r.

– pojazd w leasingu: Pojazdy → wszystkie operacje → Samochód osobowy → + dodaj pojazd część wprowadź samochód → w leasingu.
Dodatkowo w formularzu należy uzupełnić wartość pojazdu, numer umowy oraz datę jej rozpoczęcia.

Uwaga!!!

Wydatki związane z powyższymi pojazdami wprowadzamy zawsze w powiązaniu z pojazdem czyli przez z jedną z opcji:

 • część Rozliczenie pojazdu w zakładce Pojazdy → wszystkie operacje lub

   

   
 • część wydatki związane z utrzymaniem pojazdu w zakładce Wydatki → dodaj wydatek.
   
   

W przypadku kiedy Użytkownik spełnia warunki uprawniające zaliczenia w koszty pełnej wartości wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w leasingu przed księgowaniem wydatków z nim związanych powinien skontaktować się z BOK.

 

Autor: Katarzyna Kisiel – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce