Umowa o dzieło

w Przejście do Ifirma.pl w trakcie roku Tagi: pracownikUmowaumowa o dzieło

Dane pracownika

Do serwisu należy najpierw dodać pracownika podając jego imię i nazwisko, pesel, datę urodzenia, adres, można także wpisać bank i numer konta, na które będzie wypłacane wynagrodzenie.

Sposób wprowadzenia:

zakładka Pracownicy → Lista pracowników → Nowy pracownik.

Informacje o wynagrodzeniu

A) Jeżeli pracownik otrzymał od nas wynagrodzenie w miesiącach poprzedzających pierwszy miesiąc księgowania w serwisie (dotyczy to tylko roku, w którym nastąpiło przejście na ifirma.pl), to w celu stworzenia na koniec roku kompletnej deklaracji PIT 11, do serwisu należy także wpisać: sumę wynagrodzeń brutto, sumę kosztów uzyskania przychodu, sumę zaliczek odprowadzonych do US oraz sumę składek wpłaconych do ZUS (jeżeli była to umowa o dzieło z własnym pracownikiem).

Sposób wprowadzenia:

zakładka Pracownicy → Lista pracowników → Nowy pracownik → dane rozliczeniowe (do uzupełnienia danych potrzebne nam będą listy płac oraz raporty ZUS RCA/ZUS RZA).

B) Wynagrodzenia wypłacone w pierwszym miesiącu księgowania w serwisie należy zaksięgować poprzez wygenerowanie rachunku dla pracownika.

Sposób wprowadzenia:

  • zakładka Pracownicy → Lista pracowników → klikamy na imię i nazwisko pracownika → Dodaj umowę → Umowa o dzieło → po uzupełnieniu pól i zatwierdzeniu pojawi się opcja Wystaw rachunek do umowy,
  • po stworzeniu rachunku powstanie przelew dotyczący wynagrodzenia, będzie on widoczny w zakładce Zobowiązania → Wynagrodzenia, w miesiącu księgowym według terminu płatności, który podaliśmy podczas tworzenia rachunku → podajemy datę jego opłacenia i zatwierdzamy (dopiero po podaniu daty wypłacenia wynagrodzenia serwis je zaksięguje w koszty firmy i wykaże podatek na PIT-4 za miesiąc w którym wynagrodzenie było wypłacone).

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły