Fundusz Pracy po 55 lub 60 roku życia

|
ID: 778304800
|
Kategorie: Rozliczenia ZUS
|

Fundusz Pracy – zwolnienie

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub będący wspólnikiem spółki cywilnej jest zobowiązany do opłacania za siebie składek ZUS. Standardowo są to składki społeczne, zdrowotna oraz Fundusz Pracy (po okresie preferencyjnego ZUS).

Dla przedsiębiorców, którzy przekroczyli 55 (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) przewidziano zwolnienie – po skończeniu wskazanego wieku nie będą oni opłacać Funduszu Pracy.

Prawo do zwolnienia w zakresie Funduszu Pracy przysługuje zasadniczo od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadały odpowiednio 55 lub 60 urodziny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca obchodzi urodziny 1 dnia miesiąca – wtedy już od miesiąca urodzin nie opłaca Funduszu Pracy.

Przykład:

  • Pani Joanna 55 urodziny obchodzi 12 lipca 2023 – z opłacania Funduszu Pracy będzie zatem zwolniona począwszy od sierpnia 2023,
  • Pan Jan 60 urodziny obchodzi 1 lipca 2023 – z opłacania Funduszu Pracy będzie zwolniony począwszy od lipca 2023

Zakończenie opłacania Funduszu Pracy nie wymaga specjalnych deklaracji – konieczne będzie jedynie złożenie ZUS DRA, w którym składka ta nie będzie opłacana.

Ulga w Funduszu Pracy w serwisie ifirma.pl

Po przekroczeniu wieku właściwego dla zwolnienia z Funduszu Pracy, konieczne będzie właściwe ustawienie serwisu ifirma.pl. Zmianę danych należy wprowadzić w zakładce Pulpit ➡ Konfiguracja ➡ ZUS DRA ➡ Edytuj.

Uwaga! Zwolnienie w Funduszu Pracy można w serwisie wprowadzić dopiero w miesiącu, w którym nabywamy do niej prawo. W takiej sytuacji wymagalność składki w konfiguracji będzie opisana jako Warunkowa. Przed 55 lub 60 urodzinami Fundusz Pracy ma status Obowiązkowa i nie podlega wyłączeniu.


 

Po wybraniu opcji edytowania należy odznaczyć checkbox przy Funduszu Pracy i zatwierdzić wprowadzoną zmianę.


 

Zmianę opłacania składek zgłaszamy poprzez złożenie deklaracji ZUS DRA za pierwszy okres po modyfikacji – aby sporządzić taką deklarację, należy przejść do zakładki Deklaracje ➡ Deklaracje i wybrać opcję ZUS:


 

W pozycji Składka na: FP i FGŚP nie pokaże się już składka do zapłacenia:


 

Po kliknięciu na numer wygenerowanej ZUS DRA, również możemy zaobserwować zerową składkę na Fundusz Pracy – znajduje się ona w pozycji 1 części VIII formularza:


 

Po wybraniu numeru ZUS DRA można złożyć ją bezpośrednio w ZUS, wybierając opcję Przekaż do podpisu komplet deklaracji. Tym samym dopełniamy obowiązku zgłoszenia dokonanej zmiany.


Autor: Anna Kubalka, Monika Olejniczak – ifirma.pl


Pamiętaj, aby deklarację ZUS DRA złożyć i opłacić w terminie! Skorzystaj z kalendarium – bądź o czasie!
Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce