Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek przekazania kompletu deklaracji ZUS DRA do ZUS. Przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczeń do 5 osób mogą dopełnić tego obowiązku składając do ZUS deklaracje w wersji papierowej, pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłki druków elektronicznie. Naszą platformę zintegrowaliśmy z systemem Elektronicznej Wymiany Dokumentów ZUS. (Usługa dostępna od 26.06.2014 r.). Deklaracje bez większego problemu można wysłać elektronicznie za pośrednictwem serwisu.
Wysyłka e-deklaracji ZUS nie wymaga dodatkowych upoważnień dla pracowników serwisu ifirma.pl dokonujących podpisu deklaracji w imieniu Użytkowników serwisu. ZUS upoważnień nie wymaga, więc jedyną formalnością by móc wysłać deklarację do ZUS przez serwis jest prawidłowo skonfigurowane konto.
Wysyłka deklaracji w skrócie:
W celu wysyłki deklaracji należy wykonać poniższe kroki:
Przykładowo jeżeli ma być wysłana deklaracja za miesiąc luty 2024 należy ustawić miesiąc księgowy luty 2024 przejść do zakładki Deklaracje ➡ Deklaracje i w kolumnie DRA wybrać nr 2/2024.
Informacja również pojawi się w zakładce Deklaracje ➡ Deklaracje, gdzie po najechaniu kursorem na ikonę wysyłki pokaże się odpowiedni status.
Status wysyłki widoczny jest przede wszystkim:
Informacje o statusie przekazuje bezpośrednio ZUS:
Od dnia 14 kwietnia 2014 r. system ifirma.pl stał się pełnoprawnym interfejsem komunikacji z Kompleksowym Systemem Informatycznym ZUS. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, pozytywny wynik badania systemu przeprowadzony w dniu 24.03.2014 pozwolił na dopuszczenie naszego systemu do komunikacji z ZUS.
Jeżeli deklaracja przejdzie skutecznie wysyłkę w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS w kolumnie Potwierdzenie jest możliwość pobrania Informacji o wysyłce i potwierdzeniu nadanym przez ZUS.
Pobrany druk jednoznacznie poświadcza, iż deklaracja trafiła do ZUS.
Komplet deklaracji ZUS DRA
Deklaracje ZUS DRA są wycofywane z wysyłki elektronicznej z poziomu administracyjnego serwisu ifirma.pl. Wycofanie jest możliwe jedynie jeżeli deklaracja jeszcze nie została podpisana przez pracownika serwisu.
Aby deklaracja została wycofana z wysyłki należy połączyć się jako zalogowany Użytkownik na czat lub wysłać wiadomość e-mail na bok@ifirma.pl z adresu powiązanego z kontem w serwisie. W wiadomości należy wskazać numer i rodzaju deklaracji ZUS jakie mają być wycofane z wysyłki elektronicznej.
Pozostałe deklaracje ZUS
Deklaracje inne niż ZUS DRA Użytkownik może samodzielnie wycofać z wysyłki po zalogowaniu się na swoim koncie.
Wycofanie jest możliwe jedynie jeżeli deklaracja jeszcze nie została podpisana przez pracownika serwisu.
Opcja kosza – tj. usunięcia e-deklaracji dostępna jest ostatniej kolumnie w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS.
Deklaracje rozliczeniowe:
Deklaracje zgłoszeniowe abonenta:
Deklaracje zgłoszeniowe pracownika:
Deklaracje zgłoszeniowe właściciela/wspólnika:
Deklaracje dotyczące pracownika:
ZUA – na tym formularzu dokonujemy zgłoszenia do ubezpieczeń pracownika, którego zatrudniamy na podstawie umowy o pracę. Na tym samym formularzu dokonujemy zgłoszenia, jeżeli zatrudniamy zleceniobiorcę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli ta osoba będzie zgłoszona do wszystkich ubezpieczeń (z chorobową lub bez – bo jest ona opcjonalna).
Formularz stosujemy nie tylko w przypadku zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia, ale też w przypadku konieczności zgłoszenia jakieś zmiany czy korekty danych osoby ubezpieczonej, np. zmiana adresu czy zmiana NFZ. Formularze te składamy w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.
ZCNA – na tym formularzu zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, stosujemy go gdy chcemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, np. dziecko (własne lub przysposobione) oraz małżonka czy też wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Służy on też do zgłaszania utraty uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny zgłoszonego wcześniej do ubezpieczenia, czyli wyrejestrowania z tego ubezpieczenia.
Na druku tym dokonuje się też zmiany czy korekty danych dotyczących członka rodziny zgłoszonego na tym druku.
ZIUA – jest to formularz, który stosujemy w przypadku, gdy zmianie lub korekcie ulegną dane identyfikacyjne ubezpieczonego zgłoszonego wcześniej na formularzu ZUS ZUA albo ZUS ZZA ( część III ZUS ZUA lub ZUS ZZA ) czyli np. numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, nazwisko, imię pierwsze czy data urodzenia.
ZWUA – służy do wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń należy podać dzień następujący po dniu rozwiązania stosunku pracy. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie nakłada obowiązku umieszczania podpisu osoby ubezpieczonej na tym formularzu. Czyli, w przypadku jak nie jest możliwe uzyskanie podpisu takiej osoby to druk ten przekazujemy do ZUS bez jej podpisu. Pracownika należy wyrejestrować w terminie 7 dni.
ZSWA – formularz, który jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Czyli, dokonujemy na nim zgłoszenia i korekty danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Deklaracje dotyczące płatnika:
IWA – to informacja o danych potrzebnych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Na podstawie tej informacji ZUS ustala składkę na ubezpieczenie wypadkowe na dany rok. ZUS IWA zobowiązani są przekazywać do ZUS płatnicy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
Nieprzerwane zgłoszenie do ZUS oznacza, że w każdym z miesięcy danego roku przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.
Natomiast, jeżeli w którymś z miesięcy danego roku kalendarzowego płatnik składek nie zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego ani jednego ubezpieczonego to nie ma obowiązku składania w ZUS tego formularza za dany rok.
Formularz ten składamy do ZUS za dany rok kalendarzowy do 31 stycznia następnego roku.
ZAA – formularz wypełnia się w celu zawiadomienia o nowym adresie prowadzenia działalności lub likwidacji działalności pod wcześniej wskazanym adresem.
Formularz może stanowić również załącznik do formularza ZPA lub ZFA. Formularz ten powinien wypełnić płatnik, który w zgłoszeniu ZPA lub ZFA podał, iż adres prowadzenia działalności gospodarczej jest inny niż adres siedziby.
ZBA – formularz wypełnia się w celu zawiadomienia o nowym rachunku bankowym lub zamknięciu dotychczasowego.
Formularz może stanowić również załącznik do formularza ZPA lub ZFA. Formularz ten powinien wypełnić płatnik, który w zgłoszeniu ZPA lub ZFA podał, iż posiada inne rachunki bankowe.
ZFA – formularz przeznaczony jest dla płatników składek będących osobami fizycznymi.
Wypełniany jest w celu zgłoszenia płatnika składek, zmiany danych płatnika składek (z wyjątkiem zmiany danych identyfikacyjnych płatnika, które należy zgłosić na formularzu ZUS ZIPA), korekty danych płatnika składek (z wyjątkiem korekty danych identyfikacyjnych płatnika, które należy zgłosić na formularzu ZUS ZIPA).
Terminy składania – 7 dni od daty:
ZIPA – formularz wypełnia się w celu zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną.
ZPA – formularz wypełnia się w celu zgłoszenia płatnika składek, zmiany danych płatnika składek (z wyjątkiem zmiany danych identyfikacyjnych płatnika, którą należy zgłosić na formularzu ZUS ZIPA), korekty danych płatnika składek (z wyjątkiem korekty danych identyfikacyjnych płatnika, którą należy zgłosić na formularzu ZUS ZIPA).
Terminy składania – 7 dni od daty:
ZWPA – formularz wypełnia się w celu wyrejestrowania płatnika składek, będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającej osobowości prawnej, lub płatnika składek będącego osobą fizyczną lub zgłoszenia korekty danych wyrejestrowania płatnika składek.
ZZA – formularz ten wypełnia się w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego pracownika lub przedsiębiorcy, który z danego tytułu podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Wypełnia się go również w sytuacji zmiany lub korekty danych osoby ubezpieczonej, zgłoszonych na formularzu ZUS ZZA.Formularze te składamy w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.
Autor: Zespół ifirma.pl, Monika Olejniczak – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.