Złożone deklaracje ZUS DRA, RCA – gdzie je znaleźć na PUE ZUS

w Rozliczenia ZUS

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca, chce złożone deklaracje rozliczeniowe takie jaki ZUS DRA, RCA, RSA, niezbędne jest skorzystanie z platformy PUE ZUS, jeżeli chce mieć pewność jakie deklaracje zostały przyjęte przez ZUS.

To na niej płatnik składek, ma możliwość weryfikacji wszelkich danych potrzebnych w celu na przykład złożenia korekty do ZUS. Dzięki dostępowi do platformy PUE, przedsiębiorca może porównać deklaracje wygenerowane w serwisie IFIRMA, z tymi które widnieją na PUE ZUS. Najczęściej praktyka taka ma zastosowanie, w momencie kiedy przedsiębiorca przegeneruje deklaracje w serwisie, natomiast nie wyślę jej do ZUS. Wówczas ZUS samodzielnie utworzy deklaracje co może odbiegać od tej jaka widnieje w IFIRMA.

W sytuacji kiedy przedsiębiorca wyśle deklaracje w terminie, natomiast po jakimś czasie wygeneruje deklaracje ponownie, może się okazać, że deklaracja będzie się różnić. Kiedy tak się stanie?

W deklaracji w serwisie będą widniały inne wartości składki zdrowotnej, gdy w międzyczasie doksięgowano koszty, przychody za rozliczony już w ZUS okres.

W takiej sytuacji dane w IFIRMA, będą się różnić od tych które otrzymał ZUS w deklaracji pierwotnej. Ważne, jest żeby dane były takie same, ze względu na rozliczenie roczne składki zdrowotnej, które wysyłamy do ZUS w kwietniu. Wysokości składki muszą być kompatybilne między tym co w serwisie a na koncie ZUS-u.

W tym celu w pierwszej kolejności, należy zalogować się do swojego konta na PUE ZUS. Jeżeli przedsiębiorca nie posiadam profilu zaufanego warto skorzystać z poradnika, który opisuje krok po kroku cały proces, jak wykonać to, za pomocą bankowości elektronicznej: Profil zaufany

Instrukcja w jaki sposób założyć konto na PUE ZUS za pomocą profilu zaufanego dostępne jest tutaj: PUE ZUS – jak założyć konto za pomocą profilu zaufanego?
Po zalogowaniu do PUE ZUS należy przejść do zakładki ➡ e-płatnik.

 

 
 

 
UWAGA!

W przypadku, kiedy przedsiębiorca, nie posiada takiej zakładki, należy w pierwszym kroku, aktywować usługę e-płatnik, wybierając w zakładce Panel płatnika ➡ Aktywacja e-płatnika

 

 

 

W momencie kiedy przedsiębiorca, uzyska dostęp do kartoteki ZUS należy przejść do zakładki Dokumenty ubezpieczeniowe ➡ Dokumenty w ZUS.

 

 

We wskazanej zakładce, płatnik składek ma dostęp do wszystkich deklaracji ZUS DRA, RCA i RSA które ZUS otrzymał. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość weryfikacji czy wszystkie dokumenty które zostały wysłane poza serwisem PUE ZUS, znajdują się na jego koncie.

 

 

W celu weryfikacji otrzymanych deklaracji, każdy z formularzy można zweryfikować wybierając u dołu strony podgląd. Każda z deklaracji RC, DRA czy RSA jest możliwa do otwarcia w osobnym oknie.

 

 

Deklaracja, otworzy się w nowym oknie przeglądarki. Aby móc ją pobrać w formacie PDF należy u góry strony wybrać opcję pobierz.

 

 

Jeżeli deklaracje w zakładce deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS, będą posiadały status “Przesyłka przyjęta do ZUS” – co oznacza, że zostały przetworzone prawidłowo, natomiast na koncie PUE ZUS nie będą widoczne zalecane jest kontakt z ZUS w celu wyjaśnienia nieścisłości.

UWAGA!

Okres przetwarzania deklaracji prawidłowo przesłanych przez Ifirmę, może trwać około 7 dni roboczych. Oznacza, to że na od daty wysłania deklaracji z serwisu ifirma a pojawieniem się ich na PUE ZUS może minąć około 7 dni.

W sytuacji kiedy, deklaracja przejdzie skutecznie wysyłkę w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS w kolumnie Potwierdzenie jest możliwość pobrania Informacji o wysyłce i potwierdzeniu nadanym przez ZUS. Z tego poziomu płatnik składek, ma możliwość pobrania potwierdzenia i przedłożenia go w ZUS, w celu wyjaśnienia braku dokumentacji w PUE.

 

 

 

Autor: Agnieszka Sołtys – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły