Rejestracja do ZUS – gdzie znaleźć informacje i druki na PUE-ZUS

|
ID: 778305456
|

 

1. Zakładka E-PŁATNIK na PUE ZUS

Podczas zakładania konta w serwisie IFIRMA, Użytkownik powinien pamiętać o prawidłowej konfiguracji ZUS na swoim profilu.
Aby uzyskać, potrzebne informacje w zakresie podlegania pod ubezpieczenia oraz plan opłacania składek ZUS, niezbędne jest skorzystanie z platformy PUE ZUS.

To na niej płatnik składek, ma możliwość weryfikacji wszelkich danych potrzebnych w celu uzupełnienia w serwisie IFIRMA.
W sytuacji, kiedy przedsiębiorca zakłada działalność gospodarczą, powinien posiadać informację, czy podczas rejestracji swojej firmy, wysłał zgłoszenie do ZUS.

W tym celu w pierwszej kolejności, należy zalogować się do swojego konta na PUE ZUS. Jeżeli przedsiębiorca nie posiadam profilu zaufanego warto skorzystać z poradnika, który opisuje krok po kroku cały proces, który można wykonać za pomocą bankowości elektronicznej: Profil zaufany

Instrukcja w jaki sposób założyć konto na PUE ZUS za pomocą profilu zaufanego dostępne jest tutaj:
PUE ZUS – jak założyć konto za pomocą profilu zaufanego?
Po zalogowaniu do PUE ZUS należy przejść do zakładki ➡ e-płatnik.

 

 

UWAGA!

W przypadku, kiedy przedsiębiorca, nie posiada takiej zakładki, należy w pierwszym kroku, aktywować usługę e-płatnik, wybierając w zakładce Panel płatnika ➡ Aktywacja e-płatnika

 

 

W momencie kiedy przedsiębiorca, uzyska dostęp do kartoteki ZUS należy przejść do zakładki Dokumenty ubezpieczeniowe ➡ Dokumenty w ZUS.

 

 

2. Zgłoszenia rejestracyjne ZUS ZZA/ZUA na PUE-ZUS

Po wejściu w zakładkę Dokumenty w ZUS, należy odszukać deklaracje zgłoszeniowe ZUS ZUA lub ZUS ZZA, które będą widniały w tej zakładce najprawdopodobniej w datą rozpoczęcia działalności gospodarczej.

UWAGA!

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca składał wniosek rejestracyjny ZUS ZUA/ZUS ZZA. podczas zakładania działalności gospodarczej w CEIDG, będzie on dostępny również na stronie www.biznes.gov. pod wnioskiem CEIDG-1. Więcej w tym temacie dostępne jest tutaj

W przypadku kiedy, przedsiębiorca nie posiada żadnego zgłoszenia w kartotece, konieczne jest dokonanie rejestracji do składek ZUS. Jeżeli dla przedsiębiorcy jest to pierwsza działalność gospodarcza i podczas jej zakładania ma możliwość skorzystania z ulgi na start, wówczas niezbędne jest wysłanie do ZUS druku zgłoszeniowego ZUS ZZA. Więcej w tym temacie dostępne jest tutaj.

 

 

Przedsiębiorcy którzy przenoszą, swoją księgowość do ifirma w trakcie prowadzenia działalności , powinni odszukać deklarację zgłoszeniową ZUS ZZA lub ZUA z najpóźniejszą datą, czyli taką która została wysłana do ZUS jako ostatnia. Na przedstawionym zrzucie, ostatnia wysłana deklaracja jest z 9 sierpnia 2023. To na tej deklaracji przedsiębiorca będzie miał dostęp do wszystkich danych z zakresu kodu tytułu ubezpieczenia oraz podleganych składek ZUS.

Aby otworzyć ostatnio przesłaną deklaracje należy wybrać u dołu strony Podgląd.

 

 

Kod tytułu ubezpieczenia dostępny jest w sekcji V. TYTUŁ UBEZPIECZENIA.

 

 

W przypadku, jeżeli przedsiębiorca opłaca również składki społeczne a do ZUS, zgłoszony jest na druku ZUS ZUA, należy zweryfikować czy w bloku VIII. DANE O DOBROWOLNYCH UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH, jest zgłoszony do dobrowolnej składki chorobowej.

Jest to o tyle ważne, że podczas konfiguracji konta w serwisie IFIRMA, na podstawie prawidłowo oznaczonych danych będzie generowana deklaracja ZUS. W sytuacji, kiedy ubezpieczenia zostaną błędnie oznaczone w serwisie, deklaracje nie zostaną wysłane do ZUS wskazując błąd o niepoprawnie oznaczonych składkach w systemie.

We zakładce Dokumenty ubezpieczeniowe ➡ Dokumenty w ZUS, płatnik składek ma również dostęp do wszystkich deklaracji ZUS DRA, które ZUS otrzymał. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość weryfikacji czy wszystkie dokumenty które zostały wysłane poza serwisem PUE ZUS, znajdują się na jego koncie.

W celu weryfikacji otrzymanych deklaracji, każdy z formularzy można zweryfikować wybierając u dołu strony podgląd.

 

 

Deklaracja, otworzy się w nowym oknie przeglądarki. Aby móc ją pobrać w formacie PDF należy u góry strony wybrać opcję pobierz.

 

 

3. Informacje o zgłoszeniu do ubezpieczeń na PUE ZUS

Dane dotyczące osób ubezpieczonych, płatnik ma również możliwość weryfikacji poprzez zakładkę Panel Płatnika ➡ Osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Kolejno należy wybrać imię i nazwisko płatnika lub pracownika a następnie u dołu strony Dane ubezpieczonego.

 

 

Następnie w zakładce ubezpieczenia, przedsiębiorca może zweryfikować, pod jaki kod ubezpieczenia podlega. Widoczne są również okresy ubezpieczenia zgodnie ze zgłoszeniem w ZUS.

 

 

Po zaznaczeniu określonego tytułu do ubezpieczenia, należy u dołu strony wybrać Szczegóły.

 

 

Wówczas pojawi się informacja dotycząca ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, do których zgłoszony jest płatnik w ZUS.

 

 

4. Konfiguracja w serwisie IFIRMA

Na podstawie informacji zgromadzonych na PUE ZUS, należy wprowadzić dane do serwisu IFIRMA w prawym górnym rogu login ➡ Konfiguracja ➡ ZUS.

 

 

 

 

 

Autor: Agnieszka Sołtys – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce