Składki ZUS od wyższej podstawy wymiaru

Nie tylko kawa jest 2w1

U przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych wysokość składek ZUS nie zależy od zarobków. W tym przypadku konieczne jest stosowanie się do podstawy wymiaru składek, wyliczanej procentowo na podstawie prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku.

Podstawa wymiaru składek – konieczność a możliwość

Prowadząc własną firmę, przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzać do ZUS składki w wysokości minimalnej podstawy wymiaru. Natomiast możliwe jest podniesienie podstawy wymiaru – czyli płacenie wyższej, dowolnie zadeklarowanej kwoty składek. Na takie wyjście można się zdecydować, jeśli przedsiębiorca chciałby np. zwiększyć zasiłek chorobowy albo emerytalny.

Uwaga! Wysokość podstawy wymiaru składek społecznych została wskazana nie tylko w kwocie minimalnej – nie może ona również przekroczyć górnego progu, określonego przez ZUS. I tak, w 2023 r. podstawa:

  • Składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – nie może przekroczyć 208 050,00 zł w skali roku,
  • Składki na ubezpieczenie chorobowe – nie może przekroczyć 17 337,50 zł miesięcznie.

Generalnie prawo do zwiększenia podstawy wymiaru składek przysługuje zarówno w odniesieniu do składek społecznych, jak i składki zdrowotnej. Co ważne, można je modyfikować niezależnie od siebie – zatem np. zwiększenie wymiaru składki społecznej nie rzutuje automatycznie na składkę zdrowotną i odwrotnie. Jest to istotne m.in. dlatego, że składka zdrowotna, jako jedyna jest płacona od każdej prowadzonej działalności(np. od jednoosobowej działalności gospodarczej i prowadzonej równocześnie spółki cywilnej).

Uwaga! Jeśli decydujemy się na zwiększenie podstawy wymiaru składek społecznych, wzrośnie kwota wszystkich tych składek (emerytalnej, rentowej, wypadkowej i – jeśli jest opłacana – chorobowej), a także Funduszu Pracy, który płacony jest na podstawie tej samej kwoty wymiaru.

Zwiększając podstawę wymiaru składek nie mamy obowiązku zgłaszania tego do ZUS na osobnym druku – konieczne będzie natomiast składanie ZUS DRA. Co ważne, w sytuacji gdy opłacamy składki w niestandardowej wysokości, taką deklarację należy składać co miesiąc.

Zwiększenie podstawy wymiaru składek – instrukcja w ifirma.pl

Aby zmienić podstawę wymiaru składek w serwisie ifirma.pl należy przejść do zakładki Konfiguracja ➡ Deklaracje ➡ ZUS i na górze strony wybrać opcję Edytuj ­– możliwa będzie wtedy modyfikacja składek.

Należy wybrać opcję Własna przy Ubezpieczeniu społecznym.
Po zmianie opcji pozycje obok staną się aktywne – w tym miejscu możemy wpisać kwoty, od jakich chcemy opłacać składki. Po uzupełnieniu danych zmiany należy zatwierdzić u dołu strony.

Po zatwierdzeniu zmian konfiguracja ZUS wygląda następująco.W kolumnie Podstawa wymiaru przy wskazanej kwocie jest ikona znaku zapytania, która wskazuje informacje w zakresie zwiększenia podstawy.W kolejnym kroku można już wygenerować deklarację ZUS DRA w zakładce Deklaracje ➡ Deklaracje, wybierając przycisk ZUS. Wygenerowane składki będą liczone od własnej podstawy – a zatem wyższe niż od podstawy minimalnej:
Wygenerowaną ZUS DRA można następnie wysłać elektronicznie do ZUS bezpośrednio z serwisu ifirma.pl.

Jak dokonać wysyłki jest opisane w naszej pomocy.

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


Pamiętaj – składki pracownika zależą od wysokości jego pensji! Sprawdź, jak je wyliczyć!
Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce