Prowadząc własną działalność gospodarczą, koniec roku powinniśmy kojarzyć z formalnościami w księdze przychodów i rozchodów. Jedną z ważniejszych jest konieczność sporządzenia spisu z natury na zakończenie roku podatkowego.
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przeprowadzania spisu z natury (remanentu):
W praktyce gospodarczej podatnicy kończąc rok podatkowy sporządzają jeden remanent, będący jednocześnie zakończeniem starego roku, jak i rozpoczęciem nowego. Zgodnie z rozporządzeniem przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku sporządzenia spisu z natury na 1 stycznia nowego roku podatkowego – pod warunkiem, że sporządził remanent na koniec poprzedniego roku podatkowego. Wtedy – jak czytamy w par. 27 ust. 1a – księgę rozpoczynamy spisem z 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego.
W związku z faktem, że koniec roku kalendarzowego jest zazwyczaj napiętym czasem, przedsiębiorcy mogą zastanawiać się nad sporządzeniem spisu z natury na koniec roku wcześniej, niż 31 grudnia. Wynika to z faktu, że rozporządzenie wskazuje obowiązek sporządzenia remanentu na koniec roku podatkowego, a nie dokładnie 31 grudnia.
Generalnie taka praktyka nie jest jednak wskazana. Przede wszystkim należy pamiętać, że wartość spisu z natury powinna otwierać i zamykać księgę przychodów i rozchodów za dany rok podatkowy – zatem powinna być pierwszym i ostatnim zapisem. Jeśli zatem spis z natury zostanie przeprowadzony np. 29 grudnia może okazać się, że po jego dokonaniu pojawią się kolejne wymagające zaksięgowania operacje – np. przyjęcie towaru albo sprzedaż w kończącym się roku podatkowym. To natomiast wymagać będzie skorygowania sporządzonego remanentu.
Jak widać, spis z natury na zakończenie roku podatkowego powinien być sporządzany z datą 31 grudnia. Oczywiście fizycznie remanent można rozpocząć już wcześniej, ważne jednak, aby jego ostateczny wynik zawierał aktualne stany magazynowe w ostatnim dniu starego roku podatkowego.
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.