PIT-roczny – zaliczki i składki wpłacone

w Zakończenie roku i zeznanie roczne

 

Najczęstszą przyczyną błędów w deklaracji rocznej są błędnie wykazane wpłacone zaliczki podatku i kwota zapłaconych składek ZUS. Te informacje są niezbędne aby poprawnie sporządzić rozliczenie roczne.

1. Wpłacone zaliczki podatku

Bardzo istotne jest aby w składanym zeznaniu rocznym wykazać wpłacone zaliczki podatku w kwocie takiej jaka została zaksięgowana w urzędzie skarbowym. Kwotę wpłaconych zaliczek można sprawdzić na stronie Twój e-pit: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
logując się do e- Urząd Skarbowy. Można się zalogować na dwa sposoby np. profilem zaufanym lub przez bankowość elektroniczną, e-dowód, mObywatel albo przez dane podatkowe takie jak: PESEL,
NIP i kwotę przychodu. Po zalogowaniu należy wybrać opcję
Twój e- PIT

 

 

w dolnej części strony będzie zakładka: Dane źródłowe.

 

 

W części Dane źródłowe będzie informacja o kwotach wypłaconych zaliczek podatku za poszczególne okresy i z tej pozycji można zsumować wpłaty i wpisać w kreatorze Pitroczny jako sumę zapłaconych zaliczek podatku.

2. Wpłacone składki ZUS

Logujemy się na swoje konto PUE ZUS i przechodzimy do zakładki Płatnik ➡ Informacja roczna.

 

 

W zakładce Informacja roczna wybieramy rok 2023 i u dołu strony jest opcja podgląd, po jej wybraniu pojawi się pismo z danymi płatnika. W piśmie przechodzimy do strony 3 i 4. Tam się znajdują informacje o kwotach rozliczonych w ZUS i szczegółowe rozliczenie wpłat.

Informacja o zapłaconych składkach, która jest nam potrzebna do rozliczenia rocznego znajduje się na ostatniej stronie w części podsumowanie. Tak jak się to przedstawia na poniższym zrzucie ekranu.

 

 

Uwaga! Pamiętaj, żeby sprawdzić czy kwoty zgadzają się z wartościami wykazanymi w serwisie ifirma.pl.
W tym celu należy przejść do zakładki Deklaracje ➡ Deklaracje na dole strony w części PIT roczny opcja Zestawienie danych, jak na poniższym zrzucie:

 

 

Jeżeli występują rozbieżności należy ustalić czy kwota na PUE czy w serwisie ifirma.pl jest prawidłowa.
Należy pamiętać, że odliczenie składki zdrowotnej zależne jest od wybranej formy opodatkowania. Więcej informacji można znaleźć w naszej publikacji.

 

Autor: Aneta Sobkowicz – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły