Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego (od zakupu) nad należnym (od sprzedaży), użytkownik może przenieść ją na kolejny okres rozliczeniowy (serwis przenosi kwotę automatycznie) lub wystąpić o jej zwrot (zmiany dokonujemy ręcznie).
Nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym obserwujemy w polu 53.
O zwrot VAT w terminie 60 dni może wystąpić przedsiębiorca, który dokonywał:
Jest to termin podstawowy.
Termin może zostać przedłużony, jeżeli przedsiębiorca nie złoży wraz z wnioskiem zabezpieczenia majątkowego, np. poręczenia banku. Rodzaj możliwych zabezpieczeń majątkowych wymienione są w art. 87 ust. 4a ustawy o VAT.
Złożenie takiego zabezpieczenia daje gwarancję otrzymania zwrotu w ustawowym terminie 60 dni. Jest ono też wymagane gdy wymienione czynności powyżej nie miały miejsca w okresie rozliczeniowym, za który przedsiębiorca ubiega się o zwrot w w tym terminie, tj. kiedy:
Deklarację JPKV7 generujemy w zakładce Księgowość ➡ Deklaracje ➡ Deklaracje, pamiętając o ustawieniu właściwego miesiąca księgowego. Klikamy w niebieską ikonę VAT(JPK) i zatwierdzamy. Na przykładzie będzie to deklaracja pierwotna JPKV7 za 01/2025.
Wygenerowane deklaracje znajdują się poniżej z oznaczeniem danego miesiąca. Klikamy na właściwy numer deklaracji, aby ją otworzyć.
Na dole otwartej deklaracji wybieramy szczegóły,
następnie przesuwamy suwak na sam dół deklaracji i wybieramy edytuj.
Przenosimy kwotę do pola 54. Zaznaczamy termin zwrotu 60 dni.
Na koniec zatwierdzamy zmianę. Gotową deklarację można wysłać do US.
Opcje wysyłki deklaracji JPKV7 opisaliśmy w naszej instrukcji.
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu w terminie wskazanym w deklaracji. Termin ten liczony jest od dnia następnego od dnia złożenia deklaracji JPKV7 (lub jej korekty) wraz z ewentualnymi załącznikami.
W tym czasie następuje weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku, która może obejmować sprawdzenie rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji. (Zgodnie z art.87 ust. 2b ustawy o VAT).
Zwrot może zostać dokonany:
Aby sprawdzić jakie warunki należy spełnić aby skorzystać z innego terminu zwrotu można skorzystać z naszych instrukcji:
Autor: Kamila Cicha – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.