Zmiany podatkowe 2019: co nowego w VAT?

w Podatek VAT Tagi: podatkiulga na złe długiVATzmiany 2019zwrot vat

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczęła obowiązywać część zmian, jakie resort finansów postanowił wprowadzić w ustawie o podatku od towarów i usług. Co nowego pojawiło się w przepisach podatkowych w zakresie VAT?

Brak odrębnego wniosku o zwrot VAT

Od stycznia 2019 roku podatnicy nie muszą składać (wraz z deklaracją) umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Zgodnie ze stanowiskiem ustawodawcy, składanie takiego odrębnego wniosku jest zbyteczne, ponieważ samo złożenie deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy podatnika, wraz z określonym terminem zwrotu może być traktowane jak taki wniosek. Co ważne, brak konieczności składania odrębnego wniosku o zwrot VAT obowiązuje od deklaracji składanych za okresy rozliczeniowe przypadające po 31 grudnia 2018 r.

Nowy termin dla ulgi na złe długi

Od 1 stycznia 2019 roku uległ skróceniu okres, po którym wierzycielowi przysługuje prawo do skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Zmiany wprowadzone w ust. 1a art. 89a ustawy o VAT pozwalają podatnikom na zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz związanego z nią podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku niezapłaconych wierzytelności (które nie zostały także zbyte), od których terminu płatności upłynęło już 90 dni (a nie 150 dni, jak było dotychczas). Nowy termin ma zastosowanie do należności powstałych przed 1 stycznia 2019 roku, jeśli 90 dni od terminu zapłaty mija po 1 stycznia 2019 roku (np. do faktury z terminem płatności do 20 października, ale nie do faktury z terminem płatności na 20 września).

Co ważne, nowelizacja przepisów w zakresie ulgi na złe długi oznacza także analogiczne zmiany po stronie dłużników. Obecnie są oni zobligowani do dokonania obowiązkowej korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z niezapłaconej faktury w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności.

Stawki VAT bez zmian

Stawki VAT w wysokości 23%, 8%, 7% zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych oraz 4% stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówkarskie, miały obowiązywać do 31 grudnia 2018 r. Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2392) dotycząca skorelowania poziomu stawek podatku ze stanem finansów publicznych, zakłada uzależnienie poziomu stosowanych stawek VAT od kondycji gospodarki, a więc i stanu finansów państwa oraz podtrzymuje podwyższone stawki VAT w roku 2019 (i kolejnych).
 


Sprawdź, jak skorzystać z ulgi na złe długi w ifirma.pl!

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły