Jak księgować wydatki, prowadząc sprzedaż mieszaną?

Podatnik dokonujący sprzedaży mieszanej (przykładowo: sprzedaż towarów opodatkowanych 23% VAT oraz świadczenie usług pośrednictwa finansowego podlegających zwolnieniu z VAT), powinien odpowiednio księgować wydatki, rozdzielając je na te związane tylko z działalnością opodatkowaną, zwolnioną oraz jednocześnie z opodatkowaną i zwolnioną. W przypadku wydatków związanych ze sprzedaż mieszaną, przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT według odpowiednio wyliczonego wskaźnika VAT. Więcej informacji o tym, jak ustalić wysokość wskaźnika można przeczytać w naszym artykule: Wskaźnik VAT.

Kiedy zaznaczamy checkboxy w opcji “Wydatek związany ze”:

  • sprzedażą opodatkowaną,
  • sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną,
  • sprzedażą zwolnioną?

Będąc czynnym podatnikiem VAT można dokonywać:

  • sprzedaży opodatkowanej (np. stawką 23%, 0%),
  • zwolnionej (stawka zw),
  • mieszanej, czyli sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej.

W przypadku sprzedaży mieszanej przedsiębiorca musi zdecydować, czy poniesiony wydatek służył sprzedaży opodatkowanej, zwolnionej, czy obu równocześnie. Jeżeli wydatek służy równocześnie sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej np. abonament za telefon, internet, czynsz za biuro – wówczas uznaje się, że wydatek jest związany ze sprzedażą mieszaną.
 

Rodzaj sprzedaży
Zaznaczenie checkboxu – wydatek
opodatkowana
sprzedaż opodatkowana
zwolniona
sprzedaż zwolniona
mieszana
sprzedaż opodatkowana i zwolniona

 
Jeżeli poniesione wydatki są związane z określonym rodzajem sprzedaży w serwisie można dokonać domyślnego ustawienia, w tym celu należy przejść do zakładki Pulpit ➡ Konfiguracja ➡ Wydatki w części Domyślne ustawienia wybieramy opcję edytuj:
 

 
Następnie zaznaczamy właściwy rodzaj sprzedaży i zatwierdzamy wybór:
 

 
Po skonfigurowaniu ustawień serwis będzie domyślnie podpowiadał wybrany checkbox przy wprowadzaniu wydatku.
 

 
Przed zatwierdzeniem wprowadzanego wydatku można zawsze dokonać zmiany chceckboxu.
 

Uwaga! W tym przypadku nie ma znaczenia z jaką stawką następuje nabycie. Jeżeli zakupiono wydatek, gdzie na fakturze występuje stawka zw nie oznacza to, że wydatek jest związany ze sprzedażą zwolnioną.

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły