ARCHIWUM: Zeznanie podatkowe do 20 stycznia – kiedy nie musisz płacić ostatniej zaliczki!

w ArchiwumPodatek PITZakończenie roku i zeznanie roczne Tagi: 20 styczniaostatniaPITrocznezaliczkazeznanie

Od 2012 roku przedsiębiorcy mogą zrezygnować z obowiązkowej zapłaty ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy. W takim wypadku warunkiem koniecznym jest złożenie zeznania podatkowego i uregulowanie wynikającego z niego zobowiązania (jeśli takie wystąpi) do 20 stycznia (włącznie) kolejnego roku. Czy przy skorzystaniu z tej możliwości w zeznaniu należy wpisywać także „pominiętą” zaliczkę?

Zeznanie podatkowe przed 20 stycznia- dla kogo?

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z opcji zwolnienia z zapłaty ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy mogą skorzystać zarówno podatnicy, których dochody opodatkowane są według skali, jak i ci, którzy wybrali podatek liniowy. Co więcej, możliwość ta jest dostępna bez względu na sposób rozliczania PIT – brak konieczności wpłacenia zaliczki dotyczy rozliczenia za grudzień i za czwarty kwartał.

Warunkiem koniecznym jest złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu do wpłaty ostatniej zaliczki za rok, którego zeznanie dotyczy (zazwyczaj – 20 stycznia włącznie – wyjątkiem jest sytuacja, gdy dzień ten przypada w dzień wolny – więcej na temat liczenia terminów podatkowych przeczytasz tutaj).

Zeznanie do 20 stycznia i późniejsza zapłata podatku- czy to możliwe?

Wskazany wyżej przepis wskazuje jedynie na konieczność złożenia zeznania podatkowego do 20 stycznia, by możliwe było pominięcie ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy. W związku z powyższym pojawiają się wątpliwości, czy konieczne jest także uregulowanie podatku wynikającego z deklaracji, czy też można tego dokonać w standardowym terminie, czyli do 30 kwietnia. Organy podatkowe prezentują jednak jednolite stanowisko wskazujące na konieczność zapłaty zobowiązania podatkowego również do 20 stycznia.

Zeznanie podatkowe do 20 stycznia- jak wykazać ostatnią zaliczkę?

W sytuacji, gdy podatnik zdecyduje się na złożenie zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy do 20 stycznia, przy wypełnianiu deklaracji bierze pod uwagę jedenaście (lub trzy przy rozliczaniu kwartalnym) dotychczas wpłacone/należne zaliczki. W takim wypadku nie ma bowiem obowiązku wyliczania ostatniej zaliczki, a co za tym idzie – nie uwzględnia jej się w składanym zeznaniu (ani w pozycjach dotyczących należnych zaliczek, ani w sumie wpłaconych zaliczek).

 

Zastanawiasz się, które zeznanie wybrać? Praktyczny przewodnik po deklaracjach znajdziesz w naszym cyklu artykułów na ten temat:

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły