Co to jest pojazd niefirmowy?
Pojazdem niefirmowym jest samochód wykorzystywany przez nas w działalności, ale niestanowiący majątku firmy. Pojazd taki może być pojazdem użyczonym przedsiębiorcy nieodpłatnie.
Do końca roku 2018 r. w przypadku użytkowania pojazdu osobowego, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych w celu jego rozliczenia przedsiębiorca prowadził dwie ewidencje: kosztów eksploatacji i przebiegu pojazdu. Do pierwszej z nich wprowadzane są wydatki związane z używaniem pojazdu, do drugiej wpisywane są wyjazdy służbowe. Przejechane kilometry są przeliczane na złotówki wg ministerialnego współczynnika. Kwota wynikająca z przeliczenia może być zaliczona w koszty, ale tylko do wysokości sumy wydatków zapisanych w ewidencji kosztów eksploatacji.
Ewidencje te rozliczane są w cyklu rocznym.
Od 2019 r. przedsiębiorcy użytkujący pojazdy osobowe niefirmowe (użyczone) nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wydatki związane z używaniem pojazdu są kosztem w 75% bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Jak wprowadzamy pojazd do serwisu?
Sposób wprowadzenia pojazdu zależny jest od pierwszego miesiąca księgowego (miesiąca, w którym Użytkownik wprowadza pojazd):
- a) miesiące do końca 2018 r.
Pojazd wprowadzamy przez zakładkę Pojazdy → Wszystkie operacje → dodaj pojazd → Samochód osobowy → w części lub wprowadź samochód → niefirmowy → typ pojazdu Samochód osobowy.

- b) miesiące od 2019 r.
Pojazd wprowadzamy przez zakładkę Pojazdy → Wszystkie operacje → dodaj pojazd → Samochód osobowy → w części lub wprowadź samochód → niefirmowy (na podstawie umowy użyczenia) → typ pojazdu Samochód osobowy.


Co wprowadzamy do serwisu ifirma.pl z dotychczasowej księgowości?
W przypadku pojazdów wprowadzanych do grudnia 2018 r. włącznie kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych z dotychczasowych ewidencji wydatków i ewidencji przebiegu: zakładka Pojazdy → Wszystkie operacje → klikamy na numer rejestracyjny samochodu → Poprzednie rozliczenie pojazdu, wprowadzamy:
- sumę kilometrów z ewidencji przebiegu,
- wartość wynikająca z ewidencji przebiegu,
- sumę wydatków z ewidencji kosztów eksploatacji,
- kwotę wpisaną do KPiR w bieżącym roku.


Autor: Katarzyna Kisiel – ifirma.pl