Samochód osobowy – niefirmowy (przedsiębiorcy)

w Przejście do Ifirma.pl w trakcie roku Tagi: pojazdyprywatny pojazdsamochód osobowy

Co to jest pojazd niefirmowy?

Pojazdem niefirmowym jest samochód wykorzystywany przez nas w działalności, ale niestanowiący majątku firmy. Pojazd taki może być własnością (współwłasnością) przedsiębiorcy.

Do końca roku 2018 r. w przypadku użytkowania pojazdu osobowego, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych w celu jego rozliczenia przedsiębiorca prowadził dwie ewidencje: kosztów eksploatacji i przebiegu pojazdu. Do pierwszej z nich wprowadzane są wydatki związane z używaniem pojazdu, do drugiej wpisywane są wyjazdy służbowe. Przejechane kilometry są przeliczane na złotówki wg ministerialnego współczynnika. Kwota wynikająca z przeliczenia może być zaliczona w koszty, ale tylko do wysokości sumy wydatków zapisanych w ewidencji kosztów eksploatacji.
Ewidencje te rozliczane są w cyklu rocznym.

Od 2019 r. przedsiębiorcy użytkujący pojazdy osobowe niefirmowe (będące ich własnością lub współwłasnością) nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wydatki związane z używaniem pojazd są kosztem w 20% bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jak wprowadzamy pojazd do serwisu?

Sposób wprowadzenia pojazdu zależny jest od pierwszego miesiąca księgowego (miesiąca, w którym Użytkownik wprowadza pojazd):

    a) miesiące do końca 2018 r.

Pojazd wprowadzamy przez zakładkę Pojazdy → Wszystkie operacje → dodaj pojazd → Samochód osobowy → w części lub wprowadź samochód → niefirmowy → typ pojazdu Samochód osobowy

    b) miesiące od 2019 r.

Pojazd wprowadzamy przez zakładkę Pojazdy → Wszystkie operacje → dodaj pojazd → Samochód osobowy → w części lub wprowadź samochód → niefirmowy → typ pojazdu Samochód osobowy

Co wprowadzamy do serwisu ifirma.pl z dotychczasowej księgowości?

W przypadku pojazdów wprowadzanych do grudnia 2018 r. włącznie, kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych z dotychczasowych ewidencji wydatków i ewidencji przebiegu: zakładka Pojazdy → Wszystkie operacje → klikamy na numer rejestracyjny samochodu → Poprzednie rozliczenie pojazdu, wprowadzamy:

  • sumę kilometrów z ewidencji przebiegu
  • wartość wynikająca z ewidencji przebiegu
  • sumę wydatków z ewidencji kosztów eksploatacji
  • kwotę wpisaną do KPiR w bieżącym roku

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły