ARCHIWUM: Proporcjonalny ZUS – dla kogo?

|
ID: 778305082
|
|
Nie tylko kawa jest 2w1

Proporcjonalny ZUS to nowy system wyliczania składek na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych działalności gospodarczych. Zakłada, że wysokość miesięcznej opłaty z tego tytułu będzie zależała od wysokości osiągniętych przez przedsiębiorcę miesięcznych przychodów. Kto będzie może skorzystać z proporcjonalnego ZUS?

Proporcjonalny ZUS – tylko przy określonych przychodach

Z proporcjonalnego ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności osiągnęli przychód roczny nieprzekraczający trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Oznacza to, że nowy „mały ZUS” w 2019 roku będzie dostępny dla firm, których roczny przychód za 2018 rok będzie niższy niż 63 000 zł (2 100 zł x 30).

Dodatkowe ograniczenia w możliwości skorzystania z proporcjonalnego ZUS

Warto przy tym zaznaczyć, że nieprzekroczenie limitu przychodów to tylko jeden z warunków. Zgodnie z art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza proporcjonalny ZUS od stycznia 2019 roku, z możliwości takiej – nawet przy nieprzekroczonym limicie – nie będą mogli skorzystać:

  • przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym byli na karcie podatkowej oraz jednocześnie korzystali z podmiotowego zwolnienia z VAT,
  • przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki umożliwiające im korzystanie z dotychczasowego „małego ZUS-u”, tj, ZUS-u preferencyjnego,
  • osoby, które w poprzednim roku podatkowym prowadziły działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,
  • przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność określoną w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (chodzi tu o twórców i artystów, niektóre osoby wykonujące wolny zawód pod określonymi warunkami, wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, osoby prowadzące szkołę lub przedszkole),
  • przedsiębiorcy, którzy wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Co więcej, proporcjonalny ZUS nie może być stosowany przez osoby prowadzące działalność w formie spółek osobowych (czyli wspólników spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o., przy czym wyjątek stanowią tu wspólnicy spółki cywilnej, dla których ta forma rozliczeń z ZUS jest dostępna).

Mały ZUS

W styczniu 2020 r. zmieniła się nazwa z ZUS Zależnego od przychodu na Mały ZUS.

Z Małego ZUS mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności osiągnęli przychód roczny nieprzekraczający trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Oznacza to, że Mały ZUS był dostępny dla firm, których roczny przychód za 2019 rok był niższy niż 67.500 zł (2 250 zł x 30).

Mały ZUS Plus

Od lutego Mały ZUS zwany również ZUS zależny od przychodu został zastąpiony Małym ZUS Plus.
A to na czym polega Mały ZUS Plus opisane jest tutaj.Jakie plusy i minusy ma preferencyjny ZUS? Sprawdź!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce