Użytkownicy serwisu, uzyskujący przychodu z najmu prywatnego, mają możliwość prowadzenia rozliczeń tego najmu w serwisie.
Możliwość ta obejmuje wprowadzenie informacji o przedmiotach najmu, dodanie umów najmu oraz wystawianie faktur za najem. Na tej podstawie w serwisie prowadzona jest ewidencja najmu oraz wyliczane jest zobowiązanie podatkowe.
Powyższa funkcjonalność dostępna jest w usłudze księgowości internetowej oraz biurze rachunkowym.
Zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych najem prywatny stanowi źródło przychodów odrębne od działalności gospodarczej.
Począwszy od 2023 r. najem prywatny może być opodatkowany jedynie zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
W ramach tej formy opodatkowania, podstawą wyliczenia podatku jest przychód- bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.
Zgodnie z art. 6 ust. 1a opodatkowaniu ryczałtem podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów. Aby wynajmujący miał obowiązek zapłacenia podatku dochodowego- konieczne jest otrzymanie zapłaty od osoby wynajmującej.
Art. 12 ustawy o ryczałcie przewiduje dwie stawki podatku dla najmu:
W przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, wynajmujących wspólny składnik majątku, przychody przypisuje się każdemu z nich w częściach równych. Każdy małżonek opodatkowuje swój przychód z uwzględnieniem limitu 100 000 zł.
Inaczej będzie jeśli złożą oni oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. Wówczas przychód rozlicza ten małżonek, który został wskazany w oświadczeniu. Zgodnie z art. 12 ust. 13 w takim zastosowanie ma limit 200 000 zł.
Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków:
Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów przez jednego z małżonków i zawiadomienie o rezygnacji z tego wyboru może być podpisane tylko przez jednego małżonka.
W przypadku kiedy przedsiębiorca w ramach działalności uzyskuje przychody z najmu (np. lokalu użytkowego), a dodatkowo uzyskuje przychody z najmu prywatnego- dla każdego z tych odrębnych źródeł przychodów stosujemy odrębny limit przychodu, po przekroczeniu, którego konieczne będzie opodatkowanie przychodu stawką 12,5%.
Wynajmujący mieszkanie, może otrzymywać od najemcy kwoty z tytułu:
W przypadku najmu prywatnego, nie wszystkie z powyższych kwot będą przychodem wynajmującego. W tym miejscu warto zacytować wyjaśnienia Ministra Finansów z 18 marca 2004 r. w sprawie definicji pojęcia przychodów z najmu. Minister Finansów wskazał:
“Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umów określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym.
Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 11 ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.
Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.
Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu „świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego“.
Z powyższego wynika, że jeśli umowa zobowiązuje najemcę do ponoszenia kosztów zużycia mediów, kwoty pobierane przez wynajmującego na opłacenie tych kosztów nie są jego przychodem. Wynajmujący pełni rolę pośrednika.
W przypadku kiedy umowa nie zawiera takiego zastrzeżenia, przychodem wynajmującego są również kwoty otrzymane od najemcy z tytułu mediów.
Wynajmujący ma obowiązek wnieść wyliczoną kwotę ryczałtu w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Również w przypadku najmu prywatnego możliwe jest opłacanie ryczałtu kwartalne. Wynajmujący, który dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem wpłaca łączną kwotę ryczałtu.
Podatnik, który wybrał kwartalne opłacanie ryczałtu informacje o tym urząd skarbowy w rocznym zeznaniu podatkowym.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT “Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.”
Z kolei działalnością gospodarczą na podstawie art. 15 ust. 2 “Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.”
Na podstawie powyższego należy uznać, iż najem prywatny w świetle ustawy o VAT jest działalnością gospodarczą. Osoba wynajmująca jest podatnikiem.
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT przy najmie.
W związku z tym, iż najem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, wynajmujący (np. mieszkanie) musi w pierwszej kolejności ustalić, czy świadczona przez niego usługa może korzystać ze zwolnienia z VAT a jeśli nie jaką stawką jest opodatkowana. Dotyczy to zarówno czynszu najmu jak i kosztów mediów, jakimi są obciążeni najemcy.
W sytuacji kiedy transakcja składa się z kilku świadczeń (czynsz najmu oraz media) należy ustalić, czy mamy do czynienia z jednym kompleksowym świadczeniem, czy też z odrębnymi usługami.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, opartych na wyroku TSUE z 16.042015 r. media związane z usługą najmu nieruchomości (np. energia, woda) uważane są za odrębne świadczenia jeśli najemca ma możliwość wyboru sposobu z nich korzystania poprzez decydowanie o wielkości zużycia. Będzie to dotyczyło sytuacji odrębnego rozliczania mediów w oparciu o liczniki czy też kiedy wielkość opłat ustalana jest w oparciu o inne kryteria np. liczby osób korzystających, czy powierzchnię nieruchomości.
Z kolei jeśli wyodrębnienie mediów miałby sztuczny charakter- takie świadczenia należałoby potraktować jako jedną usługę najmu. Będzie tak np. w przypadku wynajmu lokali biurowych „pod klucz”, gdzie najem obejmuje gotowy do użytku lokal wraz z dostawą mediów, gdzie dostawa mediów jest wykonywana na rzecz najemcy bez możliwości oddzielenia mediów.
W przypadku kiedy najem i media stanowią jedną usługę- zastosowanie ma do niej stawka VAT właściwa dla najmu. W przypadku kiedy najem i dostawa mediów są odrębne- dla każdej z nich stosujemy właściwą stawkę VAT.
Po ustaleniu przedmiotu transakcji możliwe jest ustalenie właściwej stawki VAT dla świadczonej usługi.
Czynsz najmu
Dla usług najmu przewidziane są dwa zwolnienia z VAT:
-wyłącznie w celu wynajmu lub dzierżawy na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe”
W związku z powyższym skorzystanie ze zwolnienia na podstawie ustawy o VAT wymaga łącznego spełnienia warunków:
W przypadku braku prawa do zastosowania stawki ZW, najem podlega opodatkowaniu stawką 23%.
Przeczytaj więcej na temat najmu lokalu użytkowego a podatek VAT.
Z kolei załącznik nr 3 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką 8%. W poz. nr 47 wskazane zostały, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55 Usługi związane z zakwaterowaniem.
Z treści wiążących informacji stawowych wynika, iż usługi związane z zakwaterowaniem obejmują:
Jako przykładowe usługi objęte grupowaniem PKWiU 55 wymienić można:
Opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu najmu
Wynajmujący ustala stawkę VAT dla mediów jeśli ich dostawa nie jest częścią kompleksowej usługi najmu. W przeciwnym razie wartość mediów doliczana jest do czynszu najmu.
W przypadku kiedy koszty najmu oraz kwoty, którymi sprzedawca obciąża nabywcę z tytułu mediów nie stanowią kompleksowego świadczenia dla dostaw mediów należy zastosować, właściwą dla nich stawkę VAT.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zwolnienie przewidziane w § 3 ust. 1 pkt 11 Rozporządzenia w sprawie zwolnień w Zwolnienie to dotyczy:
Wskazane w przepisie opłaty należne to opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości. Z kolei opłatami pośrednimi są opłaty za energię cieplną, elektryczną, wodę oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych.
Przeczytaj więcej: Najem na cele mieszkaniowe- spór o podatek VAT.
Sposób dokumentowania sprzedaży zależny jest od tego czy najemcą jest podmiot prowadzących działalność gospodarczą, czy osoba prywatna.
W przypadku, kiedy najemcą jest podmiot prowadzących działalność konieczne jest wystawienie faktury. Sprzedawca ma ją obowiązek wystawić nie później niż z upływem terminu płatności.
W sytuacji kiedy nabywcą usługi najmu jest osoba prywatna sprzedawca również może wystawić fakturę. Przy czym w tym wypadku konieczne jest zweryfikowanie obowiązku ewidencjonowania usługi na kasie fiskalnej. Usługi najmu nie zostały wymienione w § 4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
W związku z tym wynajmujący może skorzystać z następujących zwolnień:
Wynajmujący we własnym zakresie musi ustalić spełnienie warunków zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej czy też ewidencjonowania świadczonych usług na kasie. Analiza ta powinna również uwzględniać ewentualną sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności lub rolników ryczałtowych, prowadzoną w ramach działalności gospodarczej.
Przeczytaj więcej na temat najmu prywatnego i z działalności a kasa fiskalna lub zobacz co na ten temat mówią nasi eksperci.
Wynajmujący, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT (np. z tytułu prowadzonej działalności) świadczone usługi ma obowiązek wykazać w ewidencji sprzedaży VAT. Dotyczy to także usług zwolnionych z VAT.
Wykazanie świadczonych usług musi nastąpić w okresie powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w przypadku usług najmu powiązany jest z datą wystawienia faktury. Sprzedawca ma obowiązek ją wystawić z upływem terminu płatności. Oczywiście należy pamiętać, iż wynajmujący nie ma obowiązku wystawić faktury, jeśli nabywcą jest osoba prywatna.
Obowiązek podatkowy w usługach najmu powstanie:
W przypadku usług najmu otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej czy też przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT świadczący usługi najmu musi ustalić, czy świadczenie tych usług nie będzie wiązało się z rejestracją do VAT.
Usługi najmu nie są wymienione jako te, których świadczenie wyłącza ze zwolnienia z VAT. W związku z tym wynajmujący przy ich świadczeniu może korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT.
Do limitu zwolnienia, po przekroczeniu, którego należy dokonać rejestracji do VAT należy zaliczyć:
Wynajmujący, który świadczy jedynie usługi zwolnione z VAT – mimo przekroczenia limitu nie będzie miał obowiązku rejestracji do VAT.
Warto jednak zwrócić uwagę na treść art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Zgodnie z nim sprzedaż towarów akcyzowych powoduje utratę prawa do zwolnienia z VAT. Wyrobem akcyzowym z kolei jest gaz. W związku z tym, podmiot refakturujący gaz na najemcę w oparciu o przepisy ustawy o podatku akcyzowym musi ustalić czy będzie miał prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT.
Zdaniem organów podatkowych w przypadku kiedy przedmiotem najmu jest składnik majątku należący do wspólnego majątku małżonków, wówczas podatnikiem jest ten małżonek, który faktycznie dokonuje czynności związanych z najmem (np. zawiera umowę czy otrzymuje czynsz).
Z kolei zdaniem sądów- sam fakt podpisania umowy nie jest wystarczający do uznania małżonka za podatnika z tytułu najmu. Podatnikiem jest ten małżonek “zajmuje” się najmem.
Zapoznaj się również Kompendium 2023. Najem krótko i długoterminowy – najważniejsze informacje.
Moduł najmu prywatnego w serwisie ifirma.pl umożliwia:
Z funkcjonalności najmu prywatnego w serwisie mogą skorzystać Użytkownicy usług samodzielnej księgowości oraz biura rachunkowego.
Funkcjonalności dostępne są na kontach Użytkowników rozliczających podatek dochodowy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz w oparciu o KPIR, będących czynnymi podatnikami podatku VAT, a także korzystającymi ze zwolnienia z VAT.
W celu uruchomienia najmu prywatnego w serwisie należy ustawić jako miesiąc księgowy dowolny miesiąc, należący do roku*, w którym chcemy korzystać z najmu w serwisie, a następnie w lewym dolnym rogu wybrać opcję Moduły i oznaczyć widoczność zakładki Najem.
*Moduł najmu prywatnego dostępny jest w serwisie od 2024 r.
W ramach najmu prywatnego w serwisie możliwe będzie dodanie przedmiotów najmu, umów najmu oraz faktur za najem.
Uwaga!
Ustawienia dotyczące najmu na koncie Użytkowników rozliczających się ryczałtem dostępne w zakładce Konfiguracja ➡ Dane firmy oraz Konfiguracja ➡ PIT dotyczą przychodów uzyskiwanych z najmu w ramach działalności gospodarczej.
Ustawienia te nie dotyczą najmu prywatnego.
Użytkownik rozpoczynający korzystanie z najmu prywatnego w serwisie w danym roku w pierwszej kolejności musi wprowadzić na koncie ustawienia najmu. Ustawienia te dotyczą jedynie przedsiębiorców pozostających w związku małżeńskim.
W tym celu w zakładce Najem ➡ Panel najmu prywatnego wybiera opcję Ustawienia najmu.
W ramach ustawień najmu prywatnego Użytkownik może zaznaczyć jedno z dwóch pól. Pola oznaczamy jeśli:
Oznaczenie pola dotyczącego stosowania podwyższonego limitu spowoduje oznaczenie drugiego z pól – dotyczącego rozliczenia na koncie przedmiotów najmu należącego do majątku wspólnego lub małżonka.
Dodatkowo konieczne będzie wskazanie, którego z małżonków dotyczy podwyższony limit- przedsiębiorcy czy małżonka oraz uzupełnienie danych małżonka. Dane małżonka widoczne będą na wystawianych fakturach.
Oznaczenie tego pola spowoduje wyświetlenie części, w której należy uzupełnić dane małżonka.
Sposób oznaczenia powyższych pól wpłynie na:
Uwaga!
W chwili obecnej nie ma możliwości wprowadzenia informacji o częściowym wykorzystaniu limitu najmu prywatnego służącego do zastosowania właściwej stawki ryczałtu przez podatnika / małżonka w danym roku.
W przypadku Użytkowników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i jednocześnie uzyskujących przychody z najmu prywatnego w ramach konfiguracji najmu możliwe jest dodatkowo oznaczenie pola pozwalającego na odliczenie składek społecznych również od przychodów z najmu.
W zakładce Najem prywatny ➡ Przedmioty najmu możliwe jest dodanie przedmiotu najmu.
Poszczególne pola są uzupełniane następująco:
Dodany przedmiot najmu widoczny jest na liście Przedmiotów najmu. Z poziomu tej listy możliwe jest przejście do danych przedmiotu najmu, przejście do treści umowy najmu a w przypadku przedmiotów najmu bez aktualnej umowy – do dodania nowej umowy najmu.
Po dodaniu przedmiotu najmu możliwe jest dodanie do niego umowy najmu.
Umowę najmu można dodać w zakładce Najem prywatny za pomocą opcji + Dodaj umowę najmu.
Formularz dodawania nowej umowy najmu wygląda następująco:
Na formularzu obowiązkowo należy wskazać przedmiot najmu, datę rozpoczęcia okresu najmu, najemcę oraz kwotę czynszu. W przypadku czynnego podatnika podatku VAT obowiązkowe jest oznaczenie informacji czy wskazana kwota czynszu i zaliczek jest wyrażona w wartości netto, czy brutto.
Po wybraniu przedmiotu najmu- serwis na podstawie danych wprowadzonych w przedmiocie najmu, uzupełni części Szczegóły umowy wraz z danymi o wartościach kaucji, czynszu, zaliczek na opłaty eksploatacyjne czy też okresie rozliczania zaliczek na media. Uzupełnione wartości można zmienić.
Dodając najemcę serwis umożliwia oznaczenie czy jest to osoba fizyczna, czy firma.
W przypadku kiedy najemcą jest osoba fizyczna- konieczne jest podanie jej imienia i nazwiska oraz danych adresowych. Po uzupełnieniu imienia i nazwisko serwis sam nada kontrahentowi identyfikator (z możliwością jego zmiany). Kiedy nabywcą będzie firma- wskazujemy jej nazwę, nr NIP i adres. W tym wypadku po uzupełnieniu nazwy- serwis również samodzielnie nada identyfikator.
Zatwierdzona umowa najmu widoczna jest na liście (w sposób wskazany na początku bieżącego punktu). Z poziomu szczegółów zatwierdzonej umowy możliwe jest:
Jeśli do umowy najmu zostaną wystawione faktury- również będą one widoczne po przejściu do danych umowy.
Wynajmującym na umowie najmu będzie właściciel przedmiotu najmu. W przypadku kiedy przedmiot najmu należy do majątku wspólnego przedsiębiorcy i małżonka – stroną umowy najmu jest przedsiębiorca.
Po dodaniu przedmiot najmu oraz umowy najmu możliwe jest wystawienie faktury za najem. Możliwe jest to z poziomu zakładki Najem prywatny ➡ Panel najmu prywatnego za pomocą opcji + Wystaw fakturę.
Ikona do wystawienia faktury za najem dostępna jest również z poziomu listy umów najmu. Formularz faktury najmu prywatnego wygląda w sposób przedstawiony poniżej.
Sposób uzupełnienia poszczególnych pól jest następujący:
W przypadku kiedy sprzedawcą jest małżonek lub przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT pola uzupełniają się następująco:
W takim wypadku stawka VAT zostanie domyślnie ustawiona na ZW (zwolniony z VAT). W polu podstawy prawnej możliwe będzie wybranie przepisu na podstawie, którego usługa jest zwolniona z VAT
Czynsz najmu zostanie automatycznie oznaczony jako wliczany do limitu VAT. W przypadku opłat związanych z używaniem przedmiotu najmu – oznaczenie to należy wprowadzić samodzielnie.
Wartość sprzedaży powodującej przekroczenie limitu VAT liczona jest odrębnie dla przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia z VAT oraz małżonka. Do limitu zliczane są pozycje z faktury wystawionych- odpowiednio przez przedsiębiorcę i małżonka.
Przy próbie zatwierdzenia faktury powodującej przekroczenie limitu VAT małżonka zostanie wyświetlony następujący komunikat:
Z kolei w przypadku zbliżania się do limitu VAT lub jego przekroczenia przez przedsiębiorcę zostanie wyświetlony następujący komunikat.
Nie wpłynie on na możliwość wystawienia faktury.
Z kolei jeśli sprzedawcą będzie przedsiębiorca podatnik VAT czynny dane będą uzupełnione w poniższy sposób.
W takim wypadku serwis jako stawkę VAT właściwą ustawi stawkę podstawową. W przypadku kiedy najem korzysta ze zwolnienia z VAT lub jest opodatkowany inną stawką niż ustawiona (8%), należy zmienić stawkę ręcznie. Przy zastosowaniu zwolnienia z VAT konieczne jest dodatkowo uzupełnienie pola “Podstawa prawna”.
Oznaczenie w kolumnie Rodzaj wpłynie na to czy dana pozycja zostanie uznana jako przychód. Pozycje oznaczone najem zawsze są przychodem. Z kolei pozycje oznaczone jako opłaty będą przychodem jedynie wówczas, jeśli w danych umowy zaznaczono pole Opłaty wliczane do przychodu wynajmującego.
Zarówno w przypadku faktury w walucie obcej jak i złotówkach na karcie Płatności można dodać informację o zapłacie. Wprowadzona data otrzymania zapłaty musi być zgodna z bieżącym miesiącem księgowym.
Po zatwierdzeniu dokumentu możliwe będzie:
Na podstawie wystawionych faktur serwis tworzy ewidencje najmu prywatnego.
Dostępna w zakładce Najem prywatny ➡ Ewidencja . Ewidencja przychodów z najmu prywatnego zawiera (odrębnie dla przedsiębiorcy i małżonka):
W przypadku najmu prywatnego przychód powstaje w dacie otrzymania zapłaty – w związku z tym, wystawienie faktury nie powoduje, iż zostanie ona ujęta w części Zestawienie według zapłaconych faktur- do rozliczenia z US. Tu zostaną ujęte jedynie faktury, dla których w danym okresie otrzymano zapłatę. W części tej widoczna będzie kwota podlegająca wpłacie do US.
Jeżeli wynajmujący zdecyduje się na kwartalne opłacanie ryczałtu konieczne jest zsumowanie kwot podatku należnego do US z poszczególnych miesięcy kwartału. Zsumowaną kwotę należy zapłacić do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale.
W przypadku jeśli w konfiguracji najmu zaznaczone zostało pole Rozliczanie najmu przedmiotów należących do małżonka lub objętych wspólnotą majątkową serwis umożliwia odrębne prowadzenie ewidencji najmu dla przedsiębiorcy i małżonka.
W ewidencji najmu – odpowiednio przedsiębiorcy/ małżonka widoczne będą faktury za najem, przedmiotów najmu będących ich prywatną własnością.
Faktury za najem składników należących do wspólnego majątku są ujmowane:
W przypadku kiedy w konfiguracji najmu nie zostało zaznaczone pole Zastosuj podwyższony do 200 000 zł limit ryczałtu w stawce 8,5% przychody z najmu ujmowane są w całości ewidencji właściciela przedmiotu najmu oraz po połowie dla małżonka i przedsiębiorcy, w przypadku składników majątku będącego ich wspólną własnością. Te wartości są zliczane do limitu 100 tys. zł odpowiednio dla małżonka/ przedsiębiorcy.
W przypadku oznaczenia pola Zastosuj podwyższony do 200 000 zł limit ryczałtu w stawce 8,5%:
Zasady te prezentują poniższe przykłady.
Przykład 1
Przedsiębiorca wraz z żoną wynajmuje należący do ich wspólnego majątku lokal (kwota czynszu zaliczana do przychodów – 50 tys. zł). Dodatkowo żona przedsiębiorcy wynajmuje działkę za kwotę 20 tys. zł miesięcznie. W US zostało złożone oświadczenie o opodatkowaniu całego przychodu przez jednego z małżonków. Złożone oświadczenie dotyczyło małżonka.
Sposób ujęcia kolejnych faktur w ewidencji i rozliczenia limitu prezentuje poniższa tabela.
Kwota z faktury | Ewidencja przedsiębiorcy (P) | Ewidencja małżonka (M) | Rozliczenie w ramach limitu | Pozostała kwota limitu | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
8,5% | 12,5% | 8,5% | 12,5% | ||||
FV nr 1 (majątek własny małżonka) | 20.000 | – | – | 20.000 | – | Z limitu M: 20.000 zł | M: 80.000 zł P: 100.000 zł |
FV nr 2 (majątek wspólny) | 50.000 | – | – | 50.000 | – | Z limitu M: 25.000 zł, Z limitu P: 25.000 zł |
M: 55.000 zł P: 75.000 zł |
FV nr 3 (majątek własny małżonka) | 20.000 | – | – | 20.000 | – | Z limitu M: 20.000 zł | M: 35.000 zł P: 75.000 zł |
FV nr 4 (majątek wspólny) | 50.000 | – | – | 50.000 | – | Z limitu M: 25.000 zł, Z limitu P: 25.000 zł |
M: 10.000 zł P: 50.000 zł |
FV nr 5 (majątek wspólny) | 50.000 | – | – | 35.000 | 15.000 | Z limitu M: 10.000 zł. Poza limitem 15.000 zł Z limitu P: 25.000 zł |
M: 0 P: 25.000 zł |
Łączna suma przychodów obu małżonków to 190 tys. zł. Z tego ze stawką 8,5% zostanie rozliczonych 165 tys. zł. Ze stawką 12,5% zostanie rozliczonych 25 tys. zł.
Kwota limitu jaka pozostała w ramach stawki 8,5% to 25 tys. zł. W przypadku wystawienia kolejnej faktury za najem wspólnego składnika majątku – 25 tys. zł zostanie rozliczone stawką 8,5% (w ramach pozostałej kwoty limitu przedsiębiorcy) a pozostała kwota stawką 12,5%.
Analogicznie wyglądałoby rozliczenie w przypadku braku złożenia oświadczenia o opodatkowaniu dochodu przez jednego małżonka. Zapisy w takim wypadku prezentuje przykład nr 2.
Przykład 2
Przedsiębiorca wraz z żoną wynajmuje należący do ich wspólnego majątku lokal (kwota czynszu zaliczana do przychodów – 50 tys. zł). Dodatkowo, żona przedsiębiorcy wynajmuje działkę za kwotę 20 tys. zł miesięcznie. W US nie zostało złożone oświadczenie o opodatkowaniu całego przychodu przez jednego z małżonków.
Sposób ujęcia kolejnych faktur w ewidencji i rozliczenia limitu prezentuje poniższa tabela.
Kwota z faktury | Ewidencja przedsiębiorcy (P) | Ewidencja małżonka (M) | Rozliczenie w ramach limitu | Pozostała kwota limitu | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
8,5% | 12,5% | 8,5% | 12,5% | ||||
FV nr 1 (majątek własny małżonka) | 20.000 | – | – | 20.000 | – | Z limitu M: 20.000 zł | M: 80.000 zł P: 100.000 zł |
FV nr 2 (majątek wspólny) | 50.000 | 25.000 | – | 25.000 | – | Z limitu M: 25.000 zł, Z limitu P: 25.000 zł |
M: 55.000 zł P: 75.000 zł |
FV nr 3 (majątek własny małżonka) | 20.000 | – | – | 20.000 | – | Z limitu M: 20.000 zł | M: 35.000 zł P: 5.000 zł |
FV nr 4 (majątek wspólny) | 50.000 | 25.000 | – | 25.000 | – | Z limitu M: 25.000 zł, Z limitu P: 25.000 zł |
M: 10.000 zł P: 50.000 zł |
FV nr 5 (majątek wspólny) | 50.000 | 25.000 | – | 10.000 | 15.000 | Z limitu M: 10.000 zł. Poza limitem 15.000 zł Z limitu P: 25.000 zł |
M: 0 P: 25.000 zł |
Łączna suma przychodów obu małżonków to 190 tys. zł.
Przychód małżonka to 115 tys. zł. Z tego ze stawką 8,5% zostanie rozliczonych 100 tys. zł, a 15 tys. zł stawką 12,5%.
Przychód przedsiębiorcy to 75 tys. zł. Do przychodu zastosowanie ma stawką 8,5%. Do rozliczenia w ramach tej stawki pozostało jeszcze 25 tys. zł.
Uwaga!
W chwili obecnej nie ma możliwości wprowadzenia informacji o częściowym wykorzystaniu limitu najmu prywatnego służącego do zastosowania właściwej stawki ryczałtu przez podatnika / małżonka w danym roku.
Stworzoną przez serwis ewidencje przychodów z najmu prywatnego Użytkownik może pobrać w formacie pdf.
Ewidencję można pobrać odrębnie dla każdego z małżonków.
Dodatkowo możliwe jest wygenerowanie zestawienie najmu prywatnego- odrębnie dla każdego z małżonków.
Generując zestawienie możliwe jest wskazanie jakiego okresu ma dotyczyć zestawienie. Czy chcemy aby trafiły do niego jedynie faktury wystawione w tym okresie czy zapłacone we wskazanym okresie. Dodatkowo można wskazać czy zestawienie ma dotyczyć wybranego przedmiotu najmu lub kontrahenta.
Przykładowe zestawienie wygenerowane w pliku pdf wygląda następująco:
W przypadku kiedy rozliczanie najmu prywatnego jest dokonywane w serwisie przez przedsiębiorcę, który jednocześnie na koncie rozlicza działalność gospodarczą, informacje wynikające z faktur za najem prywatny mogą mieć wpływ na dane w podatkowym rozliczeniu działalności.
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie uzyskuje przychody z najmu prywatnego dla celów podatku VAT rozlicza łącznie sprzedaż dokonaną w ramach działalności i prywatnego najmu. Będzie to dotyczyło usług najmu:
Na fakturach za wynajem powyższych składników majątku sprzedawcą jest przedsiębiorca.
Podatnik VAT zwolniony– jak już zostało wskazane w punkcie 3 lit e) Faktura za najem usługi świadczone przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT są zliczane do limitu podatku VAT łącznie z pozostałą sprzedażą ujmowaną na koncie.
Z kolei faktury wystawione przez czynnego podatnika podatku VAT ujmowane są w ewidencji sprzedaży VAT z odpowiednią stawką VAT. Ujmowane są one w dacie wystawienia faktury. Data otrzymania zapłaty nie ma znaczenia.
Sprzedaż wykazana w ewidencji VAT zostanie ujęta w pliku JPKV7. Wpłynie również na wyliczenie wskaźnika VAT.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem oraz dodatkowo uzyskujący przychód z najmu prywatnego dokonują łącznej wpłaty kwoty ryczałtu za dany okres.
W związku z tym, kwota ryczałtu z tytułu najmu prywatnego widoczna w zakładce Najem prywatny ➡ Ewidencja w części Zestawienie według zapłaconych faktur- do rozliczenia z Urzędem Skarbowym zostanie automatycznie dodana do deklaracji PIT-28.
W przypadku kwartalnego opłacania ryczałtu- w deklaracji PIT-28 za kwartał zostanie ujęta suma ryczałtu z najmu prywatnego ze wszystkich miesięcy danego kwartału.
Przedsiębiorca może zdecydować czy kwotę składek społecznych zapłaconych z działalności gospodarczej – już w trakcie roku odliczać jedynie od przychodów z działalności czy także od przychodów z najmu prywatnego. Taki sposób rozliczenia ostatecznie będzie miał miejsce w zeznaniu rocznym.
Wybór takiego sposobu odliczania składek społecznych spowoduje, iż dane w zakresie podatku dochodowego w ewidencji najmu oraz deklaracji PIT-28 będą następujące:
W przypadku przygotowywania zeznania rocznego za pomocą serwisu PIT roczny dane te zostaną zaimportowane do kreatora zeznań udostępnionego w serwisie ifirma.pl.
W przypadku kiedy przedsiębiorca w ramach działalności rozlicza się w oparciu o KPIR- podatek dochodowy z najmu opłaca odrębnie od tego wyliczonego w deklaracji PIT-5 lub PIT-5L.
Kwota do wpłaty za dany okres widoczna jest w zakładce Najem prywatny ➡ Ewidencja w części Zestawienie według zapłaconych faktur- do rozliczenia z Urzędem Skarbowym
W przypadku przygotowywania zeznania rocznego za pomocą serwisu PIT roczny dane te zostaną zaimportowane do kreatora zeznań udostępnionego w serwisie ifirma.pl.
Autor: Katarzyna Kisiel – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.