PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28 to najczęściej składane deklaracje roczne, które służą do rozliczenia dochodów osiąganych z najpopularniejszych źródeł (jak np. działalność gospodarcza, umowa o pracę/cywilnoprawna, najem), ale nie tylko. Jakie jeszcze deklaracje służą do rozliczenia osiągniętych dochodów lub przychodów? W jakich mniej standardowych sytuacjach należy uzupełnić dodatkowe rubryki w PIT-36/PIT-37?
Podatnicy, którzy osiągnęli przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z udziałów w spółkach mających osobowość prawną, z objęcia udziałów (akcji) w takich spółkach z tego tytułu powinny otrzymać PIT-8C. W tym wypadku właściwą deklaracją będzie PIT-38. Jest to dodatkowy formularz, który składa się w odniesieniu tylko do ww. przychodów. Dochody/przychody z pozostałych źródeł należy rozliczyć w standardowy dla nich sposób.
PIT-8C otrzyma także podatnik, który osiągnął tzw. przychody z innych źródeł (np. umorzenie kwoty pożyczki, nagrody rzeczowe niezwiązane ze sprzedażą premiową, bilety do kina sponsorowane przez gminę), czyli tych, które wymienione są w części D wspomnianego PIT-8C. W takim wypadku właściwą deklaracją będzie PIT-36. Jeżeli natomiast wypełniona zostanie część E formularza (stypendia), wówczas dochody te należy uwzględnić w PIT-37.
Inną, specjalną deklaracją, składaną wyłącznie w ściśle określonych przypadkach jest PIT-39. Dokonuje się na niej rozliczenia dochodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych, opodatkowanych stawką 19%. Jeżeli poza tym źródłem podatnik uzyskiwał przychody z innego tytułu, powinien dodatkowo złożyć deklarację PIT właściwą dla tych innych dochodów.
W przypadku dochodów uzyskanych za granicą właściwą deklaracją jest co do zasady popularny PIT-36 (chyba że są one związane z działalnością gospodarczą opodatkowaną inaczej niż na zasadach ogólnych – wówczas należy wybrać właściwą deklarację).
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.