Rachunek zerowy dla pracownika w serwisie ifirma.pl

|
ID: 778305153
|
Kategorie: Pracownicy

1. W jakich sytuacjach pracodawca wystawia rachunek zerowy

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest w niektórych przypadkach zobligowany
do wystawia rachunku zerowego np. w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia w związku z przebywaniem pracownika na urlopie bezpłatnym. Rachunek zerowy wystawiamy również w sytuacji, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym powyżej 33 dni (przez pierwsze 33 dni z tytułu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, które jest finansowane ze środków pracodawcy). W sytuacji pracownika, który ukończył 50 rok życia rachunek zerowy wystawiamy powyżej 14 dni przebywania na zwolnieniu chorobowym (pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym jest finansowane przez pracodawcę).

 

Poniżej zostanie zaprezentowany sposób wystawienia zerowego rachunku dla sytuacji braku wypłaty wynagrodzenia w związku z przebywaniem pracownika na urlopie bezpłatnym w miesiącu marzec 2024.

Przechodzimy do zakładki Pracownicy ➡ Umowy, następnie w kolumnie rachunki wybieramy + wystaw nowy.


 

W otwartym rachunku wybieramy opcje wylicz wynagrodzenie urlopowe lub za niepełny miesiąc.


 

W polu wynagrodzenie urlopowe :

  • Pensja – stała,
  • Liczba godzin przepracowanych w miesiącu urlopu – w marcu 2024 jest do przepracowania 168 godzin pracy,
  • Urlop – z dostępnej listy wybieramy opcję urlop bezpłatny,
  • „Od Do” – w polu Od wpisana zostanie data początku miesiąca tj. 1 marzec, w dacie Do – ostatni dzień miesiąca tj. 31 marzec 2024 r.
  • Liczba godzin roboczych – w okresie od 01-31.03.2024 było do przepracowania 21 dni roboczych, czyli 21 * 8 = 168 godzin,
  • Liczba dni roboczych – w okresie od 01-31.03.2024 było do przepracowania 21 dni roboczych.


 

Po zatwierdzeniu na rachunku będzie jeszcze widniała kwota 4 242,00 ale ponowne zatwierdzenie sprawi, że kwota do wypłaty będzie wynosiła 0,00 zł


 

W przypadku, gdy wynagrodzenie jest wypłacane do 10-go kolejnego miesiąca przy próbie zatwierdzenia pojawi się komunikat: termin płatności nie może być późniejszy niż 31.03.2024, należy w tym polu wskazać datę ostatniego dnia danego miesiąca, w którym wystawiany jest rachunek, w podanym przykładzie to dzień 31.03.2024, a następnie należy wybrać opcję zatwierdź.


 


 

2. W jaki sposób usunąć rachunek zerowy

Najczęściej rachunek zerowy usuwamy w sytuacji gdy popełniliśmy błąd np.:

  • wystawiliśmy zerowy rachunek w niewłaściwym miesiącu księgowym
  • w zerowym rachunku naliczyły się koszty uzyskania przychodu oraz ulga podatkowa

 

W sytuacji gdy wystawiliśmy dla pracownika zerowy rachunek nie pojawia się DK (dowód księgowy).


 

W celu usunięcia zerowego wynagrodzenia przechodzimy do zakładki Zobowiązania ➡ Wynagrodzenia.


 

Następnie w kolumnie Wynagrodzenie wybieramy dla przykładu podanego na obrazie Wynagrodzenie za okres 03/2024. W kolejnym kroku wybieramy usuń. Zatwierdzamy zmiany.


 

Następnie, aby poprawić rachunek albo wystawić go ponownie przechodzimy do zakładki Pracownicy ➡ Rachunki, w kolumnie Tytuł wynagrodzenia wybieramy Wynagrodzenie za okres 03/2024.


 

Następnie u góry strony wybieramy opcję edytuj rachunek bądź wybieramy 3 kropeczki, gdzie jest dostępna opcja usuń rachunek.


 

 

Autor: Monika Olejniczak, Agnieszka Sołtys – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce