Od stycznia 2019 roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady rozliczania dochodów z kryptowalut w PIT i CIT. Jednak zgodnie z najnowszymi zmianami w ustawie nowelizującej, zmienione przepisy będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych od początku 2019, do tych z 2018 roku należy natomiast stosować dotychczas obowiązujące zasady. Jak rozliczyć dochód z kryptowalut za 2018 rok i co zmieni się w tym zakresie w przyszłym roku?
W zeznaniu podatkowym za 2018 rok (składanym do 30 kwietnia 2019 roku) dochody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut – zgodnie z ustawą o PIT – podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. To, w jakim zeznaniu podatkowym i jaką stawką podatku będą opodatkowane zależy od źródła, w jakim dochody te zostały uzyskane oraz od formy opodatkowania wybranej przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą.
W związku z powyższym, dochody z kryptowalut mogą być zakwalifikowane do dochodów z tytułu:
W pierwszym przypadku dochody z kryptowalut opodatkowane są na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej) i wykazywane w PIT-36, w części D.1. lub D.2. w wierszu 7.
Jeżeli natomiast dochody z kryptowalut są osiągane w ramach działalności gospodarczej, wówczas podlegają łączeniu z innymi dochodami z tego źródła. W takim wypadku rozliczenie za 2018 rok nastąpi w zeznaniu PIT-36 w części D.1./D.2. w wierszu 3 (w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych)
lub PIT-36L w części D w wierszu 1 (jeśli dla dochodów z działalności wybrano podatek liniowy).
Do dochodów z kryptowalut osiąganych od stycznia 2019 roku zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy ustawy o PIT. Zgodnie z nowelizacją ustawy, tego typu dochody mają być zaliczane do kapitałów pieniężnych, nawet wówczas, gdy osiągane będą w ramach działalności gospodarczej. Zastosowanie znajdzie tu każdorazowo stawka 19%, a właściwym zeznaniem podatkowym będzie PIT-38.
Autor: Ewa Kozak- ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.