Pracownicze Plany Kapitałowe

|
ID: 778305081
|
Kategorie: Pracownicy
|

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla około 11,5 mln osób zatrudnionych. PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Co istotne, pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK.

1. Pracownicze Plany Kapitałowe – co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Dotyczyć będzie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca mógłby dopłacać składkę w wysokości od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Zachętą do rozpoczęcia i kontynuowania oszczędzania w ten sposób ma być jednorazowa „wpłata powitalna” w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, która będzie finansowana z Funduszu Pracy. Zachętą do systematycznego oszczędzania będą także coroczne dopłaty do rachunku uczestnika w PPK. W praktyce będzie to „dopłata roczna” w wysokości 240 zł (wypłacona po spełnieniu warunków określonych w ustawie), która również zostanie sfinansowana z Funduszu Pracy.


Ważne!
Każdy pracownik zostanie automatycznie zapisany do programu, ale będzie mógł się z niego wycofać. Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK będzie następowała na podstawie pisemnej deklaracji złożonej pracodawcy. Jeżeli pracownik zmieni zdanie w przyszłości, w każdym momencie będzie mógł ponownie przystąpić do PPK.

2. Od kiedy Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, z półrocznym vacatio legis. Co to oznacza? Pierwsze firmy zaczną stosować przepisy wspomnianej ustawy od 1 lipca 2019 roku. Co ważne, od tego czasu przepisy te obejmują firmy, które zatrudniają minimum 250 osób. Dla mniejszych firm terminy wejścia ww. przepisów były przesunięte:

  • do 1 stycznia 2020 roku w przypadku firm zatrudniających powyżej 50 osób,
  • do 1 lipca 2020 roku w przypadku firm zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • do 1 stycznia 2021 roku w przypadku pozostałych firm.

3. Zasady wypłacania środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych

Pracownik, który zdecyduje się na oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, po ukończeniu 60 roku życia otrzyma wypłatę w wysokości 25% zgromadzonych środków, pozostałe 75% będzie natomiast wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach.

Istnieje możliwość otrzymania wspomnianych 25% jeszcze przed ukończeniem 60 roku życia. Będzie to możliwe w przypadku poważnego zachorowania jego, małżonka lub dziecka. Co więcej, środki z Pracowniczego Planu Kapitałowego będą mogły zostać wypłacone także na sfinansowanie wkładu własnego kredytu z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.

4. Aktywacja PPK w serwisie ifirma.pl

Pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu uruchomienia w swoim przedsiębiorstwie modułu PPK, jest zmiana ustawień firmy w konfiguracji konta. Należy tego dokonać przechodząc do edycji w zakładce Konfiguracja ➡ Pracownicy ➡ Pracownicze Plany Kapitałowe ➡ edytuj. Szczegóły aktywacji i wprowadzenia danych zostały opisane tutaj.

W celu uruchomienia procesu oszczędzania w programie PPK, na koncie każdego pracownika z osobna należy dokonać odpowiednich ustawień w zakładce Pracownicy ➡ Lista Pracowników ➡ imię i nazwisko ➡ Pracownicze Plany Kapitałowe ➡ zmień.


 

Kolejno należy uzupełnić pola:

  • Status zgłoszenia: zgłoszenie
  • Obniżona wpłata podstawowa pracownika: wpłatę podstawową na wniosek pracownika można obniżyć, jeśli jego wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza 120% płacy minimalnej. W przeciwnym razie pozostawiamy pole nieuzupełnionym
  • Dodatkowa wpłata pracownika: pracownik może w dowolnym czasie zadeklarować finansowane wpłaty dodatkowej w wysokości do 2% jego wynagrodzenia. W przeciwnym razie pozostawiamy pole nieuzupełnionym
  • Dodatkowa wpłata pracodawcy: pracodawca może zadeklarować, w umowie o zarządzanie PPK, finansowanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia pracowników. W przeciwnym razie pozostawiamy pole nieuzupełnionym
  • Obowiązuje od: wprowadzamy datę obowiązywania programu dla danego pracownika

 

W celu zapisania ustawień na koncie pracownika wybieramy opcję zatwierdź. Od kolejnej po wyznaczonej dacie obowiązywania, wypłaty wynagrodzenia, składki na rzecz PPK będą uwzględniane przy wystawianiu rachunku dla pracownika.



 

Dowiedz się, jak możesz oszczędzać na emeryturę!

 

Autor: Ewa Kozak, Ewelina Ciapara – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce