Umowy zlecenia – stawka godzinowa

w Pracownicy Tagi: minimalna stawka godzinowaumowa-zleceniezmiany 2018

Początek roku bardzo często wiąże się ze zmianami w zakresie obowiązujących limitów, takich jak płaca minimalna, czy też stawka godzinowa stosowana od niedawna przy umowach zlecenia. Co ważne, zleceniodawca, który nie dostosuje się do aktualnie obowiązującej stawki, będzie podlegał karze grzywny od 1 000 do 30 000 PLN. Jeżeli planujesz zawarcie umowy zlecenia, sprawdź, ile wynosi stawka godzinowa w 2021 roku?

Stawka godzinowa 2021

Wysokość minimalnej stawki godzinowej jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przez wzgląd na fakt, iż płaca minimalna z początkiem 2021 roku wzrosła do 2800,00 zł, stawka godzinowa także uległa podwyższeniu 18,30 PLN brutto, co daje netto, potocznie “na rękę” 13,37 zł.

Umowa zlecenia – koszt pracodawcy i wynagrodzenie na rękę

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na podstawie umowy zlecenia przy założeniu wynagrodzenia określonego na najniższym dopuszczalnym poziomie, w 2021 roku wyniesie około 21,61 PLN za godzinę. Przy takich założeniach zleceniobiorca za godzinę swojej pracy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 13,37 PLN.

Po co stawka godzinowa?

Głównym celem wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej było ograniczenie zjawiska polegającego na tym, że osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie znacząco niższe niż minimalne wynagrodzenie wypłacane osobom pracującym na etacie . Drugą motywacją była chęć ograniczenia nadużywania umów cywilnoprawnych.


Kliknij i sprawdź, ile wyniosą koszty pracodawcy przy minimalnym wynagrodzeniu!

 


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły