Umowy zlecenia – stawka godzinowa 2018

w PracownicyZmiany w przepisach 2018 Tagi: minimalna stawka godzinowaumowa-zleceniezmiany 2018

Początek roku bardzo często wiąże się ze zmianami w zakresie obowiązujących limitów, takich jak płaca minimalna, czy też stawka godzinowa stosowana od niedawna przy umowach zlecenia. Co ważne, zleceniodawca, który nie dostosuje się do aktualnie obowiązującej stawki, będzie podlegał karze grzywny od 1 000 do 30 000 PLN. Jeżeli planujesz zawarcie umowy zlecenia, sprawdź, ile wynosi stawka godzinowa w 2018 roku?

Stawka godzionowa 2018

Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych to stosunkowo nowe rozwiązanie – wprowadzona została bowiem z początkiem 2017 roku i określona wówczas na poziomie 13 PLN brutto. Jej wysokość jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przez wzgląd na fakt, iż płaca minimalna z początkiem 2018 roku wzrosła z 2 000 PLN do 2 100 PLN, stawka godzinowa także uległa podwyższeniu do 13,70 PLN brutto.

 

Umowa zlecenia – koszt pracodawcy i wynagrodzenie na rękę

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na podstawie umowy zlecenia przy założeniu wynagrodzenia określonego na najniższym dopuszczalnym poziomie, w 2018 roku wyniesie 16,19 PLN za godzinę. Przy takich założeniach zleceniobiorca za godzinę swojej pracy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 9,74 PLN.

Po co stawka godzionowa?

Głównym celem wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej było ograniczenie zjawiska polegającego na tym, że osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie znacząco niższe niż minimalne wynagrodzenie wypłacane osobom pracującym na etacie . Drugą motywacją była chęć ograniczenia nadużywania umów cywilnoprawnych.


Kliknij i sprawdź, ile wyniosą koszty pracodawcy przy minimalnym wynagrodzeniu w 2018 roku!

 


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły