Jak wygenerować JPK_EWP

w EwidencjePozostałe JPK Tagi: jpk ryczałtJPK_ewpplik jpk

Od 1 lipca 2018 r. organy skarbowe mogą żądać od mikroprzedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy ryczałtem ewidencjonowanym, przesłania pliku JPK_EWP zawierającego dane z Ewidencji Przychodów.

Podmioty prowadzące Ewidencję Przychodów w ifirmie, mogą wygenerować plik JPK_EWP przez zakładkę JPK.

WAŻNE!
Użytkownik generując plik powinien być ustawiony w miesiącu księgowym, za który chce wygenerować plik (w lewym górnym rogu).


 

W polu Rodzaj JPK wybieramy rodzaj pliku EWP.


 

Widok po wybraniu rodzaju pliku EWP.


 

Do szczegółowych ustawień można przejść wybierając pokaż konfigurację zaawansowaną.

Uwaga!
Przy generowaniu pliku JPK_EWP przejście do konfiguracji zaawansowanej jest konieczne, aby ustawić właściwą przyczynę złożenia pliku.

 


 

Następnie pojawi się możliwość dokonania dalszej konfiguracji.


 

W polu Cel złożenia wybieramy:

  • złożenie – jeżeli wybrana struktura JPK za dany okres będzie składana po raz pierwszy (nie jest korektą),
  • korekta – jeżeli plik JPK wybranej struktury za dany okres był już złożony i były wprowadzane zmiany, ponowne wysłanie jest już w trybie korekty.

Jeżeli Użytkownik nie przejdzie do konfiguracji zaawansowanej, a od razu wybierze opcję wygeneruj, automatycznie jako Cel złożenia zostanie wybrane złożenie.


 

W polu Przyczyna złożenia wybieramy doraźne przesyłanie w ramach kontroli. Plik JPK_EWP jest przekazywany na wezwanie organów podatkowych w związku z przeprowadzaną kontrolą.
Przepisy podatkowe nie przewidują w obecnej chwili cyklicznego składania plików JPK_EWP.

Jeżeli Użytkownik nie przejdzie do konfiguracji zaawansowanej, a od razu wybierze opcję wygeneruj, automatycznie jako Przyczyna złożenia zostanie wybrane cykliczne przesyłanie dokumentów. Nie jest to właściwa Przyczyna złożenia da pliku JPK_EWP.


 

W polu Data (od – do) podajemy zakres dat okresu, za który ma być wygenerowany plik JPK.
Jeżeli Użytkownik będzie ustawiony w miesiącu księgowym, za który chce wygenerować plik JPK, to automatycznie ustawi się poprawny zakres dat – np. jeżeli jest ustawiony miesiąc księgowy kwiecień 2019, to automatycznie będzie ustawiony okres od pierwszego do ostatniego dnia kwietnia 2019.


 

Wysyłanie i pobieranie plików JPK

Wygenerowany w serwisie plik JPK można:

  • wysłać do US z podpisem złożonym przez naszego pracownika,
  • pobrać aby podpisać go ePUAPem, za pomocą obywatel.gov.pl, lub własnym podpisem i wysłać do US za pomocą ifirmy,
  • pobrać i wysłać samodzielnie poza ifirmą za pomocą klienta JPK 2.0;
    możliwe jest też pobranie pliku za pomocą tej opcji i zamieszczenie danych na zewnętrznych nośnikach informatycznych np. pendrive, dysk lub płyta i przekazanie do US, przy czym taki zapis musi umożliwić jednoznaczny odczyt informacji, a nośnik danych powinien zostać właściwie zabezpieczony przed uszkodzeniem.


 

Uwaga!
Opcja wysłania pliku JPK bezpośrednio z ifirmy za pomocą danych autoryzujących, jest dostępna tylko dla plików JPK_VAT. Nie można skorzystać z tego rozwiązania do wysłania pliku JPK_EWP.


 

Instrukcja wysłania pliku JPK, sprawdzenia statusu wysyłki i pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru jest dostępna tutaj.

 

Autor: Beata Szczepanik – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły