Wysyłanie plików JPK przy pomocy Profilu Zaufanego bezpośrednio z serwisu ifirma.pl

  • Pomoc ifirma
  • JPK
  • Wysyłanie plików JPK przy pomocy Profilu Zaufanego bezpośrednio z serwisu ifirma.pl
w JPK

Klienci ifirma.pl, którzy założyli sobie Profil Zaufany na platformie ePUAP mają możliwość wysyłania plików JPK za jego pomocą bezpośrednio z serwisu.
W tym celu należy zalogować się na swoje konto i w lewym, górnym rogu ustawić miesiąc księgowy, za który użytkownik chce przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Następnie należy przejść do zakładki JPK
 
W kolejnym kroku należy wybrać z listy rodzaj pliku JPK, który ma zostać podpisany Profilem Zaufanym, a następnie wysłany. Gdy odpowiedni plik Jednolitego Pliku Kontrolnego zostanie wskazany z listy, należy wybrać opcję wygeneruj.

 

 

Uwaga!
W pakiecie Księgowość internetowa jest możliwość wygenerowania i wysyłania plików: JPK_VAT, JPK_FA, JPK_PKPIR oraz JPK_EWP natomiast w pakiecie Faktura + istnieje możliwość tylko wygenerowania pliku JPK_FA.

 
Serwis ifirma.pl przeniesie użytkownika do następnej strony, gdzie z czterech dostępnych wariantów wysyłania plików JPK należy wskazać wariant: Podpis elektroniczny, poprzez wybór opcji pobierz plik z metadanymi.

 

 
Gdy plik JPK zostanie pobrany serwis przeniesie Użytkownika do kolejnego etapu, gdzie zostanie wyświetlony komunikat “Poprawnie wygenerowano plik z metadanymi JPK”.

 

 
Plik zostanie zapisany na komputerze w folderze domyślnym, ustawionym systemowo np. w folderze Pobrane.

W kolejnym etapie należy przejść na stronę ministerialną OBYWATEL.GOV.PL, (link podany jest również w pierwszym punkcie instrukcji, ukazującej się w serwisie po wygenerowaniu pliku JPK) i wgrać plik JPK z metadanymi, który został zapisany wcześniej na dysku.
 
Opcja WYBIERZ DOKUMENT Z DYSKU spowoduje otwarcie folderu, w którym należy wskazać odpowiedni plik i zatwierdzić go przyciskiem Otwórz.

 


 

Gdy plik zostanie wybrany z dysku należy wybrać opcję PODPISZ.

 

 

W kolejnym etapie serwis przeniesie Użytkownika do Profilu Zaufanego na platformie ePUAP, gdzie należy zalogować się na swoje konto.

 

 

W kolejnym kroku przedsiębiorcy ukażą się jego dane osobowe oraz informacje o dokumencie. Po zweryfikowaniu ich poprawności należy wybrać opcję Podpisz profilem zaufanym.

 

 

Następnie serwis wyświetli komunikat dotyczący autoryzacji podpisania dokumentu Profilem Zaufanym, w tym miejscu należy wskazać Autoryzuj i podpisz dokument.

 

 

Po wykonaniu powyższej czynności Użytkownik zostanie przekierowany z powrotem do strony logowania w celu autoryzacji podpisu.

Gdy plik JPK zostanie podpisany poprawnie, serwis OBYWATEL.GOV.PL wyświetli stosowny komunikat. W kolejnym etapie należy wybrać opcję POBIERZ, co spowoduje pobranie podpisanego pliku Profilem Zaufanym na komputer.

 

 

Uwaga!
Serwis OBYWATEL.GOV.PL ze względu na obciążenie bramki ministerialnej nie zawsze przetwarza poprawnie plik JPK. Gdy zostanie wyświetlony komunikat o błędzie, zaleca się odświeżenie strony i ponowną próbę wgrania pliku. Wszelkie wątpliwości związane z obsługą Profilu Zaufanego prosimy wyjaśniać bezpośrednio z Infolinią Użytkowników Profilu Zaufanego – Kontakt.

 

Aby wysłać podpisany plik z serwisu ifirma.pl należy ponownie zalogować się na konto i przejść do zakładki JPK. Na liście E-Deklaracje JPK ukaże się wcześniej pobrany plik oraz opcja wgraj, którą należy wybrać.

 

 

Następnie Użytkownik zostanie przeniesiony do strony, gdzie będzie mógł przesłać plik JPK podpisany Profilem Zaufanym. Należy wybrać opcję wybierz z dysku, wskazać podpisany plik i zatwierdzić przyciskiem Otwórz.

 

 

Serwis wyświetli komunikat, że plik został dodany poprawnie. Podpisany i wgrany do ifirma.pl plik JPK zostanie automatycznie wysłany do bramki ministerialnej w ciągu 5 minut.
Status dokumentu można sprawdzić w zakładce JPK na liście E – Deklaracje JPK.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym można przeczytać tutaj.

 

Autor: Jagoda Durczak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x
Dzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI