Każdy przedsiębiorca otrzyma własny numer rachunku składkowego – będzie to rachunek bankowy składający się z 26 znaków. Nie będzie on jednak stanowił przypadkowej konfiguracji cyfr, ponieważ zawarte w nim zostaną dwa numery identyfikujące płatnika – numer identyfikacyjny ZUS (cyfry od 3 do 10) oraz NIP (ostatnich 10 cyfr). Co ważne, od stycznia przedsiębiorcy wszystkie swoje zobowiązania względem ZUS powinni przelewać na swój indywidualny NRS. Wystarczy do tego tradycyjny przelew – nie trzeba będzie wykorzystywać w tym celu specjalnego przelewu do ZUS.
Przedsiębiorcy będą regulować wszystkie swoje zobowiązania względem ZUS na swój numer rachunku składkowego, niezależnie od tego, czy wpłata dotyczy składek (zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników), rat układu ratalnego, czy też odroczenia terminu płatności. Zakład sam dokona właściwego podziału kwoty, wykorzystując ją na pokrycie bieżących składek o funduszy, a jeżeli istnieją jakieś zaległości – w pierwszej kolejności zaliczy ją na poczet najstarszych należności.
Wszyscy przedsiębiorcy przed końcem 2017 r. powinni otrzymać pismo informujące o nadaniu NRS (są one wysyłane od października br., dlatego jeżeli do tej pory nie dotarła taka informacja, warto sprawdzić swoje dane teleadresowe w ZUS).
Przede wszystkim, zanim dokonamy pierwszego przelewu w styczniu 2018 r. warto sprawdzić swój numer rachunku składkowego. Co ważne, można go sprawdzić na specjalnej stronie WWW utworzonej przez ZUS, na której zamieszczoną specjalną wyszukiwarkę NRS.
Wprowadzenie NRS to niemała rewolucja dla przedsiębiorców. Na jakie zmiany muszą się przygotować?
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.