Formy opodatkowania

|
ID: 778308185
|
Kategorie: Bez kategorii

Wybierając formę opodatkowania, powinniśmy kierować się takimi czynnikami jak: profil działalności, szacowany dochód oraz szacowana wysokość kosztów uzyskania przychodu. Warto również znać charakterystykę poszczególnych form opodatkowania. W tym artykule wskażemy zarówno wady jak i zalety rozliczania się w dany sposób.

Tematyka form opodatkowania została również poruszona na naszym blogu.

1. Zasady ogólne (skala podatkowa)

Podstawę opodatkowania stanowi dochód, który jest pomniejszany o przysługujące odliczenia (dochód = przychód – koszty), a podatek opłacany jest według skali podatkowej. Stawka 12% jest do wysokości dochodu 120 000 zł, powyżej tej kwoty 32%. Korzystać z tej formy opodatkowania należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Dokładny sposób wyliczenia zaliczki PIT-5 został opisany tutaj.

Zalety:

Wady:

  • stawka 32% po przekroczeniu progu 120 000 zł dochodu,
  • brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

2. Podatek liniowy

W tym przypadku również podstawą opodatkowania jest dochód. Stawka podatku jest niezmiennie 19% bez względu na to, jaki jest dochód. Również prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zalety:

  • stała stawka podatku 19%,
  • możliwość odliczenia składki zdrowotnej.

Wady:

Sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy rozliczony liniowo można sprawdzić tutaj.

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podstawę opodatkowania stanowi przychód, od którego nie można odjąć kosztów. Można odliczyć m.in. składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, 50% zapłaconej składki zdrowotnej, straty z działalności, niektóre darowizny lub skorzystać z niektórych ulg podatkowych.

Sposób wyliczenia zaliczki PIT-28 opisaliśmy tutaj.

Stawka podatku jest uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności i kwoty uzyskanego przychodu i wynieść może od 2% aż do 17%.

Stawki ryczałtu można sprawdzić tutaj.

Stawki ryczałtu opisane zostały w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zalety:

  • prosty sposób ustalenia podstawy opodatkowania oraz uproszczona ewidencja,
  • możliwość odliczenia 50% składki zdrowotnej oraz składek społecznych.

Wady:

  • wyłączenie niektórych typów działalności z rozliczenia na ryczałcie,
  • brak odliczenia kosztów,
  • brak możliwości rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem.

Wybór formy opodatkowania jest niezmiernie ważny i każdorazowo należy formę dobrać indywidualnie. Warto w tym przypadku skonsultować się z doradcą podatkowym. Przydatna może okazać wyszukiwarka doradców podatkowych.

Wybraną formę opodatkowania można zmienić, aktualizując wniosek CEIDG-1. Termin na złożenie takiej aktualizacji jest do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu lub jeśli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu to do końca roku.

Autor: Małgorzata Łuczyńska – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Popularne w kategorii:
Bez kategorii

Najnowsze w kategorii:
Bez kategorii

Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce