Ulga rehabilitacyjna przewiduje odliczenie m.in. wydatków związanych z utrzymaniem przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczone do I grupy inwalidztwa, psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej.
Począwszy od 2018 ulga obejmie wszystkie osoby niepełnosprawne, które ponoszą wydatki na psa asystującego.
Zgodnie z aktualnymi przepisami, osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnicy mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, mogły odliczać wydatki na użytkowanie samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Ulga dotyczy samochodów osobowych, stanowiących własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej
Organy mogą żądać dokumentu potwierdzającego zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, natomiast dla zastosowanych ulg w dochodach od 2018 roku organy nie będą mogły żądać tego rodzaju dokumentacji.
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia i synowe, chociaż sami nie pozostają osobami niepełnosprawnymi.
Warunkiem korzystania z ulgi jest to, aby osoby pozostające na utrzymaniu nie osiągały dochodów wyższych niż limit określony w ustawie – od 2018 limit ten wzrasta z 9 120 zł do 10 080 zł.
Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.