Zmiany podatkowe 2019: co nowego w VAT?

|
ID: 778305094
|
Kategorie: Podatek VAT
|

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczęła obowiązywać część zmian, jakie resort finansów postanowił wprowadzić w ustawie o podatku od towarów i usług. Co nowego pojawiło się w przepisach podatkowych w zakresie VAT?

Brak odrębnego wniosku o zwrot VAT

Od stycznia 2019 roku podatnicy nie muszą składać (wraz z deklaracją) umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Zgodnie ze stanowiskiem ustawodawcy, składanie takiego odrębnego wniosku jest zbyteczne, ponieważ samo złożenie deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy podatnika, wraz z określonym terminem zwrotu może być traktowane jak taki wniosek. Co ważne, brak konieczności składania odrębnego wniosku o zwrot VAT obowiązuje od deklaracji składanych za okresy rozliczeniowe przypadające po 31 grudnia 2018 r.

Nowy termin dla ulgi na złe długi

Od 1 stycznia 2019 roku uległ skróceniu okres, po którym wierzycielowi przysługuje prawo do skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Zmiany wprowadzone w ust. 1a art. 89a ustawy o VAT pozwalają podatnikom na zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz związanego z nią podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku niezapłaconych wierzytelności (które nie zostały także zbyte), od których terminu płatności upłynęło już 90 dni (a nie 150 dni, jak było dotychczas). Nowy termin ma zastosowanie do należności powstałych przed 1 stycznia 2019 roku, jeśli 90 dni od terminu zapłaty mija po 1 stycznia 2019 roku (np. do faktury z terminem płatności do 20 października, ale nie do faktury z terminem płatności na 20 września).

Co ważne, nowelizacja przepisów w zakresie ulgi na złe długi oznacza także analogiczne zmiany po stronie dłużników. Obecnie są oni zobligowani do dokonania obowiązkowej korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z niezapłaconej faktury w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności.

Stawki VAT bez zmian

Stawki VAT w wysokości 23%, 8%, 7% zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych oraz 4% stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówkarskie, miały obowiązywać do 31 grudnia 2018 r. Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2392) dotycząca skorelowania poziomu stawek podatku ze stanem finansów publicznych, zakłada uzależnienie poziomu stosowanych stawek VAT od kondycji gospodarki, a więc i stanu finansów państwa oraz podtrzymuje podwyższone stawki VAT w roku 2019 (i kolejnych).
 


Sprawdź, jak skorzystać z ulgi na złe długi w ifirma.pl!

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce