Zastosowanie kodu QR na fakturach sprzedaży

w FakturyKonfiguracja Tagi: faktura sprzedażyinstrukcja ORkody QR w ifirma.plQRzapłata za fakturę

Wystawiając faktury w serwisie, istnieje możliwość ułatwienia klientom wykonywanie płatności, za sprawą kodu QR, który można wykazać na fakturach sprzedaży. Zawiera on zaszyfrowane dane do płatności za fakturę. Klient może odczytać kod przy pomocy aplikacji banku na swoim telefonie. Funkcja wczytania kodu QR występuje na kontach, które są objęte pakietami:

  • Faktura +
  • Księgowość internetowa
  • Biuro rachunkowe.


W celu włączenia funkcji, należy przejść do zakładki Konfiguracja, znajdującej się w prawym górnym rogu, po najechaniu na login.
Następnie z menu wybieramy opcję Faktury ➡ Domyślne ustawienia oraz opcję edytuj w prawym górnym rogu. Dzięki temu pola staną się aktywne do uzupełnienia. W części Kod QR przelewu wybierany jest checkbox pokazuj.
W sytuacji gdy konto należy do nieVATowca, miejsce w którym można zaznaczyć funkcję pokazywania kodów QR jest identyczne. Należy przejść do zakładki Konfiguracja ➡ Rachunki i faktury ➡ Domyślne ustawienia.
Ważne, aby domyślnym sposobem zapłaty na fakturach był wybrany Przelew.
Koniecznie, w zakładce Konfiguracja ➡ Rachunki bankowe, musi być wprowadzony numer rachunku bankowego

Podczas wystawiania faktury, należy wybrać z listy Sposób zapłaty – Przelew oraz wybrać z listy numer konta. Dodatkowo jest możliwość zaznaczenia checkbox z ukazaniem kodu QR – aby kod mógł się pojawić na fakturze.
Po zatwierdzeniu wyborów, wystawiona w serwisie ifirma.pl faktura będzie miała wygenerowany kod QR, który pozwoli na bezpośrednie przekierowanie do płatności z uzupełnionymi danymi do przelewu.
Zgodnie z dokumentem Rekomendacja Związku Banków Polskich dotycząca kodu dwuwymiarowego pole z odbiorcą może liczyć maksymalnie 20 znaków. Dlatego w przypadku dłuższej nazwy odbiorcy przelewu, system wyświetli ją do wskazanego limitu.

Po wystawieniu faktury z kodem QR, kontrahent będzie mógł zeskanować kod i przy pomocy aplikacji swojego banku, opłacić fakturę. Dane do przelewu bankowego zostaną automatycznie uzupełnione. Wystarczy zatwierdzić i przelać należność.

Generowanie kodów QR nie obejmuje faktur:

  • wewnątrzunijnej dostawy towarów,
  • eksportu towarów,
  • świadczenia usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b,
  • świadczenie usług poza terytorium kraju,
  • faktury zaliczkowej,
  • rachunku wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług.


Autor: Katarzyna Marciniak – zespół ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły