Ulepszenie budynku, czy odrębny środek trwały?

|
ID: 778304742
|
Kategorie: Środki trwałe

Jeśli inwestycja nie stanowi instalacji wbudowanej na stałe w konstrukcję budynku będącego środkiem trwałym, lecz urządzenie, które może być odłączone bez uszczerbku dla niego samego oraz bez uszkodzenia bądź naruszenia poszczególnych elementów budynku (np. klimatyzacja), wówczas nie uznaje się go za część składową tego budynku. Jeżeli poza kryterium wartościowym, urządzenie spełnia pozostałe kryteria do uznania za środek trwały, wówczas powinno być ujęte w ewidencji środków trwałych.

W przypadku, gdy przykładowa inwestycja zostanie wbudowana w konstrukcję budynku, nakłady poniesione na jej zakup i montaż będą zwiększać wartość początkową tego budynku, jako tzw. ulepszenie. Środek trwały uważa się za ulepszony, gdy wartość wydatków na ten cel poniesionych w danym roku podatkowym – i obejmujących m.in. jego modernizację – jest wyższa od kwoty 10.000 zł, a efektem ich poniesienia jest wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do jego wartości użytkowej z dnia przyjęcia go do używania.

Ulepszenie w serwisie wprowadzamy przez zakładkę Majątek ➡ Rejestr środków trwałych klikamy na nazwę środka trwałego i na dole strony wybieramy ikonę dodaj ulepszenie.

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce