Samochody a zwolnienie z VAT i ryczałt

w Pojazdy Tagi: 2019przepisyryczałtsamochodyVATzmianyzwolnienie

Dotychczas procentowym rozliczaniem wydatków związanych z samochodami osobowymi musieli zajmować się wyłącznie podatnicy VAT czynni. Zgodnie ze zmianami podatkowymi od 2019 r. również przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT zostaną zobligowani do podobnych wyliczeń w związku z ograniczeniem kosztów samochodowych do 75%.

Wydatki na eksploatację samochodu osobowego od 2019 r.

Zgodnie z wchodzącymi od 2019 r. zmianami przepisów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczać wyłącznie 75% wydatków, ponoszonych w związku z eksploatacją firmowego samochodu osobowego.

Dla podatników korzystających ze zwolnienia z VAT i posiadających w firmie auta osobowe oznacza to nowy obowiązek. Od nowego roku przedsiębiorca nievatowiec nie zaksięguje w kosztach całej faktury związanej z eksploatacją swojego samochodu, a jedynie 75% z jej wartości brutto. Pozostała część zgodnie z Ustawą o PIT, nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkiem byłaby sytuacja, kiedy auto byłoby wykorzystywane wyłącznie dla celów firmowych, przy czym w takim przypadku niezbędne byłoby prowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu pojazdu wraz z kontrolą stanu licznika.

Samochód niefirmowy bez kilometrówki

Również przedsiębiorcy, którzy korzystają w firmie ze swoich prywatnych samochodów osobowych, powinni przygotować się na zmiany. Zniknie bowiem dotychczasowa kilometrówka, która zostanie zastąpiona 20% limitem zaliczania wydatków do kosztów. Podatnik zwolniony z VAT zaliczy zatem do kosztów 20% z sumy brutto wydatków poniesionych w danym miesiącu na samochód niefirmowy.

Nowe auto – nowy limit

Przepisy podatkowe zmieniają od nowego roku limit wartości samochodu osobowego, który może zostać zaliczony do kosztów – będzie to 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych, oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych. Podatnik zwolniony z VAT będzie mógł zatem zaliczyć do kosztów amortyzację jedynie w zakresie limitu, nawet jeśli wartość brutto samochodu będzie w rzeczywistości wyższa.


Uwaga!
Nowy limit obejmie nie tylko zakup – również leasing oraz najem będą podlegały ograniczeniu do wskazanych limitów.

Samochody 2019 a ryczałt

Podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo, na podstawie ewidencji przychodów, nie powinni odczuć zmian w zakresie rozliczania samochodów, jakie przyniesie rok 2019. Zmiany te dotyczą bowiem możliwości rozliczania wydatków w kosztach, co dla ryczałtowców – dla których podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty – nie ma właściwie znaczenia.
 

Strata podatkowa? Od nowego roku odliczysz ją na nowych zasadach – sprawdź!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły