Samochody a zwolnienie z VAT i ryczałt

|
ID: 778305070
|
Kategorie: Pojazdy
|
Nie musisz czytać pomocy

Dotychczas procentowym rozliczaniem wydatków związanych z samochodami osobowymi musieli zajmować się wyłącznie podatnicy VAT czynni. Zgodnie ze zmianami podatkowymi od 2019 r. również przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT zostaną zobligowani do podobnych wyliczeń w związku z ograniczeniem kosztów samochodowych do 75%.

Wydatki na eksploatację samochodu osobowego od 2019 r.

Zgodnie z wchodzącymi od 2019 r. zmianami przepisów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczać wyłącznie 75% wydatków, ponoszonych w związku z eksploatacją firmowego samochodu osobowego.

Dla podatników korzystających ze zwolnienia z VAT i posiadających w firmie auta osobowe oznacza to nowy obowiązek. Od nowego roku przedsiębiorca nievatowiec nie zaksięguje w kosztach całej faktury związanej z eksploatacją swojego samochodu, a jedynie 75% z jej wartości brutto. Pozostała część zgodnie z Ustawą o PIT, nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkiem byłaby sytuacja, kiedy auto byłoby wykorzystywane wyłącznie dla celów firmowych, przy czym w takim przypadku niezbędne byłoby prowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu pojazdu wraz z kontrolą stanu licznika.

Samochód niefirmowy bez kilometrówki

Również przedsiębiorcy, którzy korzystają w firmie ze swoich prywatnych samochodów osobowych, powinni przygotować się na zmiany. Zniknie bowiem dotychczasowa kilometrówka, która zostanie zastąpiona 20% limitem zaliczania wydatków do kosztów. Podatnik zwolniony z VAT zaliczy zatem do kosztów 20% z sumy brutto wydatków poniesionych w danym miesiącu na samochód niefirmowy.

Nowe auto – nowy limit

Przepisy podatkowe zmieniają od nowego roku limit wartości samochodu osobowego, który może zostać zaliczony do kosztów – będzie to 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych, oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych. Podatnik zwolniony z VAT będzie mógł zatem zaliczyć do kosztów amortyzację jedynie w zakresie limitu, nawet jeśli wartość brutto samochodu będzie w rzeczywistości wyższa.


Uwaga!
Nowy limit obejmie nie tylko zakup – również leasing oraz najem będą podlegały ograniczeniu do wskazanych limitów.

Samochody 2019 a ryczałt

Podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo, na podstawie ewidencji przychodów, nie powinni odczuć zmian w zakresie rozliczania samochodów, jakie przyniesie rok 2019. Zmiany te dotyczą bowiem możliwości rozliczania wydatków w kosztach, co dla ryczałtowców – dla których podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty – nie ma właściwie znaczenia.
 

Strata podatkowa? Od nowego roku odliczysz ją na nowych zasadach – sprawdź!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce