Najem krótkoterminowy samochodu od 2019 r.

w Pojazdy Tagi: carsharingkrótkoterminowyminutynajemniefirmowysamochódzastępczyzmiany

Samochody osobowe w 2019 r. znów trafiły na celownik zmian podatkowych. Zainteresować się nimi powinni również przedsiębiorcy, którzy czasowo korzystają z obcych samochodów osobowych – np. w ramach najmu krótkoterminowego, najmu na minuty albo w ramach samochodu zastępczego.

Samochód w najmie krótkoterminowym a eksploatacja 2019 r.

Dotychczas zgodnie z ogólną zasadą wydatki na eksploatację samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym firmy podatnicy rozliczali w formie kilometrówki. Obowiązek ten występował także przy standardowym najmie krótkoterminowym albo korzystaniu z auta zastępczego. Zasadność stosowania kilometrówki budziła natomiast wątpliwości przy wynajmie na minuty – od nowego roku wątpliwości w tym zakresie powinny zostać rozwiane.

Od początku 2019 r. kilometrówka dla celów podatku dochodowego nie będzie już funkcjonowała. Ustawodawca zmienił konieczność dotychczasowych wyliczeń na limit wydatków, które będzie można zaliczyć do kosztów. Od nowego roku do kosztów uzyskania przychodów trafi jedynie 75% wydatków ponoszonych na eksploatację auta niefirmowego. Największe znaczenie będzie to miało dla przedsiębiorców, którzy jeżdżą samochodami w ramach klasycznego krótkoterminowego najmu albo autami zastępczymi – a tym samym tankują samochody lub nabywają inne, podstawowe materiały niezbędne dla bezpiecznej jazdy. W przypadku najmu samochodu na minuty może zdarzyć się, że powyższa zmiana nie będzie miała dużego znaczenia – jeśli podatnik nie tankuje samochodu, a opłata za najem jest liczona na podstawie czasu wynajmu, zasadniczo nie występują tu koszty eksploatacyjne podlegające ograniczeniu.

Zmiany w najmie w 2019 r.

Dla podatników niezwykle ważną zmianą jest nałożenie limitu nie tylko na amortyzację, ale również na inne umowy związane z samochodami, jak leasing czy wynajem. Zgodnie z nowymi przepisami, koszty leasingu czy najmu mogą stanowić koszty podatkowe wyłącznie do limitu 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych.

Zasadniczo przepisy podatkowe odnosić się będą w 2019 r. do najmu – zatem nie mamy tam rozróżnienia, czy chodzi o najem długoterminowy, krótkoterminowy czy na minuty. Jednak w związku z faktem, że ograniczający podatnika limit sięga stosunkowo wysokich kwot logicznym wydaje się założenie, że przedsiębiorcy nie będą przekraczać limitu w zakresie omawianego najmu na krótki czas – takie postępowanie byłoby bowiem nieefektywne z ekonomicznego punktu widzenia. Teoretycznie jednak należałoby założyć, że czynsz również za najem krótkoterminowy podlegałby wskazanemu ograniczeniu.

 

Zmiany w samochodach to nie koniec innowacji. Sprawdź, jakie nowości podatkowe przyniesie 2019 r.! 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły