ARCHIWUM 50% VAT od zakupu paliwa – zmiany od 1 lipca 2015

|
ID: 778304718
|
|

Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych.

Przypomnijmy, że na podstawie ustawy z dnia 7.02.2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do dnia 30 czerwca 2015 roku wprowadzony został całkowity zakaz odliczenia VAT od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:

 1. samochodów osobowych,
 2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
  1. 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
  2. 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
  3. 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Przepis ten nie dotyczy pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Przyjmuje się, że samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z reguły są wykorzystywane do celów mieszanych, czyli zarówno w firmie jak i prywatnie.

W związku z tym, od zakupu takiego samochodu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją podatnikowi przysługuje odliczenie 50% VAT.

Zmiany w serwisie

Każdy pojazd wprowadzony w serwisie z poziomu: Pojazdy > wszystkie operacje > dodaj pojazd. Jest określany zgodnie z tabelą typ dla wydatków (od 1 kwietnia 2014 roku).

Tabela przedstawia różne typy pojazdów, ich opis oraz procent odliczenia VAT według rodzaju wydatku.

Do dnia 30 czerwca 2015 roku serwis przyjmuje 0% VAT do odliczenia z faktury zakupu paliwa do samochodu osobowego.

Od 1 lipca 2015 serwis automatycznie będzie odliczał 50% VAT z faktury zakupu paliwa dla wybranego zgodnie z tabelą samochodu osobowego.

Faktury związane z zakupem paliwa możemy zaksięgować w serwisie z następujących poziomów:

 • pojazdy > paliwo,
 • pojazdy > wszystkie operacje > rozliczenie pojazdu > dodaj koszt pojazdu > zakup paliwa-faktura VAT,
 • wydatki > dodaj wydatek > wydatki związane z utrzymaniem pojazdu > zakup paliwa-faktura.

Odliczenie 50% VAT od zakupu paliwa do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych przysługuje od miesiąca lipca 2015, przy czym miesiąc lipiec musi być równocześnie miesiącem dostawy, nie tylko wystawienia faktury. Jeżeli faktura została wystawiona w lipcu, a dotyczy paliwa zakupionego w czerwcu (data dostawy czerwiec) podatnik nie będzie mógł skorzystać z odliczenia VAT.

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce