VAT-MOSS – gdzie szukać wykazu stawek?

Nie tylko kawa jest 2w1

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży usług nadawczych, telekomunikacyjnych lub elektronicznych na terenie Unii Europejskiej mogą korzystać z uproszczenia w postaci procedury VAT-MOSS. Jedna rejestracja i jedna deklaracja ułatwia sprawę, problemem stają się jednak czasem stawki VAT w poszczególnych krajach. Gdzie można je znaleźć?

VAT-MOSS – stawki

Przedsiębiorcy korzystający z procedury VAT-MOSS są zobowiązani wystawiać faktury ze stawką VAT właściwą dla kraju, w którym dana usługa jest świadczona. Każde państwo członkowskie ustala stawki VAT we własnym zakresie (ograniczonym wytycznymi wspólnotowymi), zatem sprzedaż będzie wymagała każdorazowo wybrania VAT we właściwej wysokości.

Z pomocą może tu przyjść strona internetowa Komisji Europejskiej, na której po wybraniu przycisku „Choose country” można znaleźć odnośniki do stron rządowych poszczególnych państw. Kliknięcie w nazwę konkretnego kraju przekierowuje do jego rządowej strony, na której zebrane są najważniejsze informacje o VAT, w tym – obowiązujące stawki.

Jednakże administracja strony KE zastrzega, że zebrane na niej informacje mogą być czasowo nieaktualne lub niewyczerpujące. Dlatego w razie wątpliwości Ministerstwo Finansów zaleca skontaktowanie się z urzędem podatkowym danego kraju, aby móc ustalić na pewno właściwą stawkę.

VAT-MOSS w serwisie ifirma.pl

Właściwie stawki VAT w ramach procedury VAT-MOSS są niezbędne już podczas wystawiania faktury, dlatego też warto zwrócić uwagę, aby informacje w tej kwestii były dostępne w oprogramowaniu księgowym.

W serwisie ifirma.pl lista stawek właściwych dla poszczególnych krajów dostępna jest już podczas wystawiania faktury. Po wybraniu zakładki MOSS ➡ Dodaj fakturę wśród opcji do wyboru dostępna będzie Kraj usługobiorcy ➡ Wybierz kraj.

 

 

Po zaznaczeniu właściwego państwa stawka VAT w pozycjach faktury stanie się aktywna – wtedy należy wskazać stawkę właściwą dla wykonywanej usługi w danym państwie.

 

 

Na podstawie wystawionych faktur użytkownik może wygenerować deklarację VAT-MOSS, w której sprzedaż będzie wykazana wraz z wybranymi na fakturach, właściwymi stawkami VAT.

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 
▲ wróć na początek

 

Nie wiesz, czy VAT-MOSS dotyczy twojej firmy? Sprawdź właściwe przepisy i dowiedz się więcej!
Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce