VAT-MOSS – gdzie szukać wykazu stawek?

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży usług nadawczych, telekomunikacyjnych lub elektronicznych na terenie Unii Europejskiej mogą korzystać z uproszczenia w postaci procedury VAT-MOSS. Jedna rejestracja i jedna deklaracja ułatwia sprawę, problemem stają się jednak czasem stawki VAT w poszczególnych krajach. Gdzie można je znaleźć?

VAT-MOSS – stawki

Przedsiębiorcy korzystający z procedury VAT-MOSS są zobowiązani wystawiać faktury ze stawką VAT właściwą dla kraju, w którym dana usługa jest świadczona. Każde państwo członkowskie ustala stawki VAT we własnym zakresie (ograniczonym wytycznymi wspólnotowymi), zatem sprzedaż będzie wymagała każdorazowo wybrania VAT we właściwej wysokości.

Z pomocą może tu przyjść strona internetowa Komisji Europejskiej, na której po wybraniu przycisku „Choose country” można znaleźć odnośniki do stron rządowych poszczególnych państw. Kliknięcie w nazwę konkretnego kraju przekierowuje do jego rządowej strony, na której zebrane są najważniejsze informacje o VAT, w tym – obowiązujące stawki.

Jednakże administracja strony KE zastrzega, że zebrane na niej informacje mogą być czasowo nieaktualne lub niewyczerpujące. Dlatego w razie wątpliwości Ministerstwo Finansów zaleca skontaktowanie się z urzędem podatkowym danego kraju, aby móc ustalić na pewno właściwą stawkę.

VAT-MOSS w serwisie ifirma.pl

Właściwie stawki VAT w ramach procedury VAT-MOSS są niezbędne już podczas wystawiania faktury, dlatego też warto zwrócić uwagę, aby informacje w tej kwestii były dostępne w oprogramowaniu księgowym.

W serwisie ifirma.pl lista stawek właściwych dla poszczególnych krajów dostępna jest już podczas wystawiania faktury. Po wybraniu zakładki MOSS ➡ Dodaj fakturę wśród opcji do wyboru dostępna będzie Kraj usługobiorcy ➡ Wybierz kraj.

 

 

Po zaznaczeniu właściwego państwa stawka VAT w pozycjach faktury stanie się aktywna – wtedy należy wskazać stawkę właściwą dla wykonywanej usługi w danym państwie.

 

 

Na podstawie wystawionych faktur użytkownik może wygenerować deklarację VAT-MOSS, w której sprzedaż będzie wykazana wraz z wybranymi na fakturach, właściwymi stawkami VAT.

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 
▲ wróć na początek

 

Nie wiesz, czy VAT-MOSS dotyczy twojej firmy? Sprawdź właściwe przepisy i dowiedz się więcej!

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły