ARCHIWUM: Faktura pro forma do faktury zaliczkowej na usługi budowlane (odwrotne obciążenie)

|
ID: 778304787
|
Kategorie: Archiwum, Faktury
|
WAŻNE!
Formularz obowiązywał dla transakcji wykonanych do dnia 31 października 2019 r. Transakcje wykonane po 01 listopada 2019 r., które są wymienione w załączniku 11 i 14 ustawy o VAT oraz wartość transakcji przekracza kwotę 15 000 zł – są dokumentowane fakturami krajowymi z adnotacją o konieczności dokonania płatności poprzez mechanizm odwrotnego obciążenia.

 

Faktury pro forma traktowane są jako potwierdzenie zamówienia, a nie sprzedaży i nie są dokumentami księgowymi. W zależności od wyboru typu faktury (na formularzu faktury pro forma), do której odnosi się pro forma, będzie wystawiana właściwa faktura.

Faktury pro forma mają osobną serię numeracji: NN/MM/RRRR/ProForma i NN/RRRR/ProForma. Dodatkowo użytkownik posiada możliwość zdefiniowania własnej serii numeracji.

Serwis ifirma.pl umożliwia wystawienie faktury pro forma do faktury zaliczkowej z odwrotnym obciążeniem na usługi budowlane świadczone przez podwykonawcę, który jest czynnym podatnikiem VAT. W przypadku usług objętych odwrotnym obciążeniem, to nabywca ma obowiązek rozliczenia podatku przy nabyciu usług wymienionych w załączniku 14. do ustawy o VAT.

Fakturę pro forma do faktury zaliczkowej w usługach budowlanych na odwrotne obciążenie wystawiamy z poziomu: Faktury ➡ Faktury pro forma:

Następnie wybieramy opcję Pro forma do faktury krajowej:

Na formularzu pro forma do faktury krajowej, w prawym górnym rogu w pozycji: „Typ faktury krajowej” wybieramy z listy: Faktura zaliczkowa w usługach budowlanych (odwrotne obciążenie).

Po uzupełnieniu: nabywcy, daty wystawiania, terminu płatności, serii numeracji i wybraniu typu faktury krajowej, wpisujemy nazwę towaru lub usługi. Obowiązkowo wypełniamy kolumnę PKWiU, wybierając z listy odpowiedni dla świadczonej usługi budowlanej symbol PKWiU.

Po uzupełnieniu pozostałych pozycji, zatwierdzamy dokument. Fakturę pro forma możemy wydrukować i dostarczyć kontrahentowi, albo wysłać e-mailem lub pocztą.

Po otrzymaniu płatności wystawiamy fakturę zaliczkową dla usługi budowlanej z odwrotnym obciążeniem z poziomu faktury pro forma poprzez zakładkę Faktury ➡ Faktury pro forma ➡ Wystaw fakturę zaliczkową.

Jeżeli zaliczkę otrzymamy w miesiącu kolejnym w stosunku do miesiąca, w którym została wystawiona faktura pro forma, to przy wystawianiu faktury zaliczkowej na usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem należy pamiętać o zmianie miesiąca księgowego w lewym górnym rogu zgodnie z miesiącem otrzymania zaliczki. Natomiast na osi czasu wybieramy miesiąc wystawienia faktury pro forma.
Przykład:

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce