ARCHIWUM: Faktura pro forma z odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym – towary

w ArchiwumFaktury Tagi: fakturafakturyformaobciążenieodwrotneodwrotne obciążeniepropro forma

WAŻNE!
Formularz obowiązywał dla transakcji wykonanych do dnia 31 października 2019 r. Transakcje wykonane po 01 listopada 2019 r., które są wymienione w załączniku 11 i 14 ustawy o VAT oraz wartość transakcji przekracza kwotę 15 000 zł – są dokumentowane fakturami krajowymi z adnotacją o konieczności dokonania płatności poprzez mechanizm odwrotnego obciążenia.

 

Instrukcja wystawienia faktury pro forma z odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym dotycząca sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Procedura odwrotnego obciążenia ma zastosowania w sytuacji gdy:

  • nabywca jest czynnym podatnikiem VAT,
  • sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT,
  • dostawa towarów nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt.2 lub art.122 ustawy o VAT

W celu wystawienia faktury pro forma przechodzimy do zakładki Faktury ➡ Faktury pro forma:

Następnie wybieramy opcję Pro forma do faktury krajowej:

Na stronie pojawi się formularz faktury pro forma do wypełnienia. W pozycji typ faktury krajowej wybieramy: Faktura z odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym.

Po uzupełnieniu nabywcy, daty wystawiania, terminu płatności, serii numeracji i wybraniu typu faktury krajowej, wpisujemy nazwę towaru lub usługi. W serwisie obowiązkowo wypełniamy kolumnę PKWiU, w której wybieramy z listy symbol PKWiU sprzedawanego towaru.

Po uzupełnieniu pozostałych pozycji, zatwierdzamy dokument. Fakturę pro forma możemy wydrukować i dostarczyć kontrahentowi, wysłać e-mailem lub pocztą. Po otrzymaniu zapłaty wystawiamy fakturę sprzedaży. W tym celu w zakładce Faktury ➡ Faktury pro forma klikamy na opcję wystaw fakturę sprzedaży.

W sytuacji, gdy zapłata na podstawie faktury pro forma zostanie dokonana w następnym miesiącu po jej wystawieniu, w serwisie ustawiamy w lewym górnym rogu miesiąc księgowy zgodny z datą zapłaty. Na osi czasu ustawiamy miesiąc wystawienia faktury pro forma.

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły