Obowiązek składania deklaracji w formie elektronicznej

W odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających od 1 stycznia 2017 r. deklaracje wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej składają podatnicy:

Kogo dotyczy
1) obowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT-UE 2) podatników, którzy dokonują krajowych dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia 3) tych którzy zatrudniają powyżej 5 pracowników i mają obowiązek składania deklaracji podatkowych za nich elektronicznie oraz biura rachunkowe

Obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT-UE

Temat został dokładnie omówiony na stronie.

Podatnicy VAT czynni zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej czynności
1 wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT)
2 wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT)
3 nabycia usług dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT)
4 świadczenia usług dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy

 

Nievatowcy zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE w następujących przypadkach:
1 przed dniem dokonania pierwszego importu usług dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT)
2 przed dniem świadczenia pierwszej usługi dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy
3 nabycia towarów gdy wartość nabytych towarów z UE przekroczy kwotę 50. 000 zł rocznie

 

Przykład

Przedsiębiorca kupuje licencję na program komputerowy od kontrahenta zagranicznego ( z UE lub spoza UE). Jest to transakcja importu usług, dla której miejscem opodatkowania zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę. W tym przypadku przedsiębiorca musi zarejestrować się do VAT-UE, a więc deklaracje VAT-7 musi składać w formie elektronicznej.

 

WAŻNE

Każda deklaracja VAT-8 oraz VAT-9M składana przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT w Polsce, jednak będącego podatnikiem unijnym, za okresy rozliczeniowe przypadające od 1 stycznia 2017 r. musi być wysyłana do urzędu w formie elektronicznej.

 

2. Będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 7 i 8, lub nabywcą tych towarów lub usług.

 

Przykład

Przedsiębiorca vatowiec kupuje druty z miedzi (wymienione w załączniku 11 do ustawy) od innego przedsiębiorcy będącego vatowcem. Otrzymuje fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Przedsiębiorca dokonujący zakupu oraz sprzedający towar musi złożyć VAT-7 w formie elektronicznej.

3. Obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm. 6 ), do składania deklaracji, zeznań, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku mogą być składane w Urzędzie Skarbowym w formie dokumentu papierowego, jeżeli płatnicy są zobowiązani sporządzić je za dany rok dla nie więcej niż 5 podatników. Prawa wyboru wersji papierowej deklaracji i informacji nie mają biura rachunkowe.

Pozostali podatnicy będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej od 1 stycznia 2018 r.

 
Informacje podsumowujące

Od nowego roku informacje podsumowujące VAT-UE oraz informacje podsumowujące w obrocie krajowym będą składane tylko w trybie miesięcznym.
Powyższe informacje podsumowujące oraz ich korekty będą składane wyłącznie w formie elektronicznej.

 
Przepisy przejściowe

Do rozliczeń poprzedzających pierwszy okres rozliczeniowy w 2017 r. nie będą miały zastosowania powyższe przepisy. Korekty rozliczeń (deklaracji oraz informacji podsumowujących) za poprzednie okresy będą mogły być składane w formie papierowej.

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły