Czy przedsiębiorca może rozłożyć podatek na raty? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie w urzędzie skarbowym złoży wniosek, w którym odpowiednio uargumentuje swoją prośbę.Jak rozłożyć podatek na raty? Sprawdź!
Przy rozłożeniu podatku na raty następuje podział istniejącego zobowiązania podatkowego na części, dla których zostają wyznaczone nowe terminy płatności. Zgodnie z art. 67a Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zastosować taką ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych. Ważne, by wniosek taki wpłynął przed terminem zapłaty podatku oraz by był on uzasadniony ważnym interesem podatnika lub też interesem publicznym (musi być to sytuacja wyjątkowa, np. nieoczekiwany pobyt w szpitalu, pożar etc.).
Decyzje w sprawie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych mają charakter uznaniowy i indywidualny. Urząd dokona oceny sytuacji materialnej na podstawie złożonych we wniosku informacji, dlatego warto dołączyć do wniosku:
Wniosek o rozłożenie podatku na raty można złożyć:
Standardowo urząd rozpatrzy wniosek w ciągu miesiąca, a w przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji w ciągu dwóch miesięcy. Jednak termin ten może się wydłużyć w sytuacji gdy niezbędne będzie podjęcie dodatkowych czynności wyjaśniających.
Pozytywna decyzja organu podatkowego w zakresie rozłożenia podatku na raty w efekcie powoduje odsunięcie w czasie terminu płatności konkretnego podatku. Oznacza to, że w odniesieniu do tego zobowiązania podatkowego nie biegnie termin przedawnienia, nie ma też mowy o powstaniu zaległości podatkowej oraz nie są naliczane od niego odsetki podatkowe (organ nalicza jednak tzw. opłatę prolongacyjną w wysokości 50% standardowych odsetek za zwłokę). W takim wypadku przedsiębiorca – mimo braku zapłaty podatku w terminie – może ubiegać się o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, często potrzebne w przypadku np. ubiegania się o kredyt.
Należy bezwzględnie przestrzegać terminów określonych w decyzji o rozłożeniu podatku na raty. Jeżeli bowiem zapłata nastąpi już po wyznaczonej dacie, odsetki podatkowe za zwłokę nalicza się za cały okres odroczenia zapłaty (czyli od pierwotnego terminu zapłaty podatku).
Inną możliwością jest rozłożenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami na raty! Kliknij i dowiedz się więcej!
Autor: Ewa Kozak- ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.