Automatyczny wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za rok 2023

|
ID: 778306898
|

Odkąd zmieniły się zasady rozliczania składki zdrowotnej, każdy przedsiębiorca ma obowiązek, poza miesięcznymi rozliczeniami, przekazywać do ZUS roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Rozliczenie następuje w deklaracji ZUS DRA/RCA za kwiecień składanej do 20 maja. W tej sytuacji może powstać po stronie płatnika zarówno nadpłata jak i niedopłata składek.

W przypadku wystąpienia nadpłaty przedsiębiorca może złożyć wniosek o jej zwrot.
Wniosek należy złożyć w terminie nie późniejszym niż 3 czerwca przez PUE ZUS.

Więcej informacji na temat zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej ZUS przeczytasz tutaj.

1. Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej?

 1. Po złożeniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, ZUS wysyła wiadomość e-mail
  o treści: “Dzień dobry, na Twoje konto płatnika na portalu PUE ZUS przesłaliśmy ważną informację.
  Informacja dotyczy NIP: ….”
 2. Na koncie PUE ZUS, w zakładce Ogólny ➡ Dokumenty i wiadomości Korespondencja z ZUS będzie widniał komunikat o treści “Dzień dobry,
  utworzyliśmy wniosek o zwrot nadpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, która wynika z rocznego rozliczenia tej składki. Zweryfikuj wniosek, następnie podpisz i wyślij go do ZUS. Termin na złożenie wniosku upływa 2024-06-03.”
 3. Kolejno należy przejść do zakładki Płatnik, gdzie pojawi się komunikat w małym oknie:
 4. Należy wybrać opcję Przejdź do dokumentów roboczych i w trybie edycji na drugiej stronie uzupełnić pole dotyczące numeru rachunku bankowego.
 5. Kolejno zapisujemy dokument.
 6. Po zapisaniu dokument wysyłamy do ZUS.

Informacyjnie:

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem (termin na złożenie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej jest do 20.05.2024 wraz z rozliczeniem miesiąca kwietnia 2024 wykażemy roczną składkę zdrowotną w ZUS DRA lub ZUS RCA).

Więcej informacji na temat jak wygenerować roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w serwisie ifirma.pl znajdziesz tutaj.

Autor: Alicja Pasieczna – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce