Jak założyć profil zaufany (eGo)?

Profil zaufany (eGo) to bezpłatne narzędzie, które pozwala załatwić wiele urzędowych spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Wykorzystuje się go jak podpis elektroniczny. Jak założyć profil zaufany? Można tego dokonać przez internet lub też odwiedzając punkt potwierdzający.

Profil zaufany – rejestracja przez internet

Zakładanie profilu zaufanego przez internet może przebiegać na jeden z dwóch sposobów – za pomocą konta w bankowości elektronicznej lub też przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli taki posiadamy).

Decydując się na skorzystanie z bankowości elektronicznej, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nasz bank daje możliwość założenia profilu zaufanego. Stosownej informacji można poszukać na stronie banku lub też dzwoniąc na infolinię. Jeżeli jest to możliwe, należy zalogować się na swoje konto, następnie znaleźć, wypełnić i wysłać formularz o założenie profilu zaufanego. Po dokonaniu tych formalności należy udać się na stronę eGo: https://epuap.gov.pl/wps/portal i przy logowaniu każdorazowo wybierać opcję logowania przez bankowość elektroniczną.

Jeżeli posiadasz certyfikat kwalifikowany, możesz użyć go do stworzenia profilu zaufanego i później każdorazowo do logowania się. W tym celu należy wejść na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal, kliknąć „Zarejestruj się” i wybrać opcję „Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym”. W następnej kolejności należy wypełnić i wysłać specjalny elektroniczny formularz – na tym etapie pojawi się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Po wpisaniu niezbędnych danych, pojawi się prośba o wykonanie trzech kroków, po których profil zaufany zostanie zarejestrowany.

Profil zaufany – rejestracja w punkcie potwierdzającym

Jeżeli nie masz certyfikatu kwalifikowanego i bank, w którym posiadasz konto nie daje możliwości utworzenia profilu zaufanego, możesz skorzystać z trzeciej możliwości, czyli wizyty w jednym z punktów potwierdzających (wybranym banku lub urzędzie).

W tym celu na stronie profilu zaufanego należy wybrać opcję „Zarejestruj się”, następnie wypełnić formularz i kliknąć „Zarejestruj się” pod formularzem. W ten sposób wniosek o założenie eGo zostanie złożony i od tego momentu masz 14 dni na wizytę w jednym z punktów potwierdzających, gdzie potwierdzisz chęć założenia profilu zaufanego. Listę takich punktów znajdziesz tutaj. Co ważne, wniosek możesz wypełnić także bezpośrednio w punkcie potwierdzającym.

Jakie korzyści daje profil zaufany? Kliknij i dowiedz się, ile możesz zyskać zakładając eGo!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce