Samochód – wynajem od członka rodziny a rozliczenie

|
ID: 778305075
|
Kategorie: Pojazdy
|
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dotychczas przedsiębiorca, chcący wykorzystywać w firmie samochód osobowy, wcale nie musiał być jego właścicielem – w praktyce zdarzały się sytuacje, gdy właściciel firmy jeździł autem użyczonym lub wynajętym od członka rodziny. Taki samochód mógł być rozliczony w kosztach na zasadach kilometrówki. Czy zmiany przepisów 2019 r. będą miały wpływ na taką praktykę?

Samochód niefirmowy bez kilometrówki od 2019 r.

Podstawową zmianą, która obejmie od 2019 r. wszystkie samochody niebędące środkami trwałymi, jest zniesienie kilometrówki. Przedsiębiorcy nie będą już wyliczali limitu kilometrów, w ramach którego można było zaliczać samochodowe wydatki do kosztów. Od nowego roku – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 – do kosztów uzyskania przychodów można będzie zaliczyć wyłącznie 20% wydatków ponoszonych w związku z używaniem samochodu osobowego, niestanowiącego składnika majątku firmowego.

Przedsiębiorcy, którzy jeżdżą własnymi niefirmowymi samochodami, mają w związku z powyższym przepisem jasną sytuację. Jednak ci właściciele firm, którzy korzystają z aut należących do członków rodziny, stają przed znakiem zapytania.

Samochód od członka rodziny – kiedy wydatki mogą stanowić koszt?

Ustawodawca w przytoczonym powyżej art. 23 ust. 1 pkt 46 wskazuje, że aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 20% wydatków od samochodu niefirmowego, pojazd powinien stanowić własność podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym wydaje się, że przepis ten wyklucza możliwość rozliczenia w kosztach wydatków ponoszonych na samochód członka rodziny – np. rodzeństwa, rodzica – z którego korzysta się do celów firmowych; nawet przy zastosowaniu 20% limitu. Rozpatrując przepis wprost, przedsiębiorca powinien zostać dopisany jako współwłaściciel pojazdu, i dopiero wtedy miałby prawo do kosztu.

Jednocześnie w ustawie pojawił się kolejny punkt – 46a – zgodnie z którym wydatki związane z korzystaniem z pojazdów innych, niż wymienione w pkt. 46, mogą być rozliczane w kosztach uzyskania kosztów uzyskania przychodów w 75%. Biorąc pod uwagę ten punkt, okazuje się że pojazdy użyczane lub wynajmowane od członków rodziny mogą być rozliczane korzystniej, niż własny samochód przedsiębiorcy, który nie stanowi środka trwałego.

Jak widać, zmiany podatkowe w 2019 r. w odniesieniu do samochodów osobowych są nie tylko rewolucyjne, ale również niejasne. W związku z tym aby poprawnie rozliczać samochody od nowego roku podatkowego, warto na bieżąco śledzić wychodzące przepisy przejściowe oraz informacje z Ministerstwa Finansów.

 

Nie tylko samochody – zobacz, jakie inne zmiany podatkowe przyniesie 2019 r.!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce