Wystawianie e-faktur i wymogi formalne

|
ID: 778304733
|
Kategorie: Faktury
Z dniem 1 stycznia 2014 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz.U. z 2012 r. poz. 1528) zostało uchylone, a przepisy przeniesiono do ustawy o podatku od towarów i usług.

Od 1 stycznia 2014 r. w ustawie o podatku od towarów i usług znajdzie się definicja faktury oraz faktury elektronicznej.

Definicje faktur

Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub formie elektronicznej, zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej postawie.

Przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

Faktura elektroniczna od faktury papierowej różni się jedynie tym, że będzie w formacie elektronicznym. Podatnik określa format, może to być np. e-mail z załącznikiem pliku w postaci PDF.

Wymogi formalne

E-faktury mogą być wysyłane tylko tym kontrahentom, którzy wyrazili na to zgodę. Od 1 stycznia 2013 r. akceptację można uzyskać w formie pisemnej, elektronicznej lub ustnej, jeżeli kontrahent wrazi zgodę na otrzymanie faktury w formie elektronicznej, dodając kontrahenta należy zaznaczyć opcję „Zgoda na otrzymywanie e-faktur”.

Wystawianie e-faktur

Wystawienie e-faktury niczym się nie różni od zasad ogólnych. Dodając kontrahenta, należy uzupełnić adres e-mail kontrahenta, wtedy po wystawieniu faktury kontrahentowi aktywna będzie funkcja „Wyślij mailem e-fakturę”.

Konsekwencje wystawienia e-faktury

Ponieważ przepisy wymagają, aby e-faktura była zabezpieczona przed ingerencją i zmianami treści, to po skorzystaniu z funkcji „Wyślij mailem e-fakturę” serwis blokuje możliwość edycji danych. Pozwala na usunięcie dokumentu. Zmian można dokonywać tylko poprzez wystawienie faktury korygującej.

Oprócz opcji wysyłania e-faktury została zachowana dotychczasowa funkcja wysyłania obrazu faktury mailem.

Przechowywanie i udostępnianie e-faktur

Wystawione faktury będą przechowywane w serwisie. W zakładce Faktury ➡ Wyszukiwanie można wyświetlić listę e-faktur według wybranych kryteriów przeszukiwania oraz uzyskać podgląd e-faktury w formacie PDF.

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce