SPLIT PAYMENT a obowiązek posiadania rachunku bankowego

|
ID: 778304905
|
|

Zgodnie z najnowszym projektem zmian w ustawie o VAT od 1 lipca 2018 roku dla każdego podatnika VAT posiadającego konto w banku, instytucja finansowa otworzy dodatkowy rachunek – prowadzony wyłącznie do celów rozliczeń podatku od towarów i usług. Czy to oznacza, że każdy przedsiębiorca powinien założyć konto w banku lub SKOK-u?

Czym jest SPLIT PAYMENT

Split payment to model podzielonej płatności za otrzymaną fakturę, w którym przedsiębiorca będący nabywcą za pomocą jednego przelewu może dokonać zapłaty na dwa rachunki bankowe sprzedawcy:

  • wartość netto przelewa na tradycyjny rachunek w banku lub SKOK-u,
  • VAT przelewa na specjalne konto VAT.


W ten sposób sprzedawca zaczyna gromadzić na swoim koncie VAT pieniądze, które może wykorzystać wyłącznie na cele związane z tym podatkiem, czyli np. dokonać zapłaty VAT należnego do urzędu lub też zapłacić innemu sprzedawcy za fakturę, korzystając ze split payment (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

SPLIT PAYMENT a rachunek bankowy

Czy w związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci o statusie mikro, którzy dotychczas rozliczają się gotówkowo, będą zobowiązani do założenia rachunku w banku lub SKOK-u? Dopóki taka forma zapłaty za faktury jest dobrowolna (tzn. to nabywca decyduje, w jaki sposób przeleje pieniądze sprzedawcy – tradycyjnie, czy korzystając ze split payment), mikroprzedsiębiorcy w dalszym ciągu nie będą musieli posiadać konta bankowego. Warto przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji będą oni poza systemem split payment, w związku z czym nie będą mogli korzystać też z przywilejów z nim związanych.

Rachunek VAT wyłącznie do firmowych kont?

Kolejna wątpliwość dotyczy tego, czy rachunki VAT będą tworzone wyłącznie do firmowych kont w bankach i SKOK-ach, czy również do kont osób fizycznych (kont osobistych). Otóż bardzo wielu właścicieli jednoosobowych działalności – z różnych powodów – do celów związanych ze swoją firmą wykorzystuje prywatny rachunek bankowy.

Czy by korzystać ze split payment konieczne będzie posiadanie firmowego (a co za tym idzie – często droższego w utrzymaniu) rachunku bankowego? Projekt zakłada bowiem, że mechanizm ten ma funkcjonować wyłącznie w obrocie B2B (czyli między przedsiębiorcami, nigdy między osobą fizyczną a przedsiębiorcą). W jaki sposób instytucja finansowa miałaby pozyskiwać informacje o tym, czy do danego konta osobistego powinna utworzyć rachunek VAT? Odpowiedź na to pytanie musi jednak poczekać na reakcję banków i SKOK-ów – w tym momencie trudno jednoznacznie określić, jakie będzie ich podejście.


Split payment pozwoli na przyspieszony zwrot VAT – kliknij i dowiedz się więcej!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce