Zgodnie z założeniami projektu ustawy zmieniającej m.in. ustawę o VAT (z dnia 20 września 2017 roku – nr projektu UA34), ma powstać nowy rejestr czynnych podatników. W ślad za tym, w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług mają pojawić się nowe regulacje dotyczące solidarnej odpowiedzialności w VAT. Co ma się zmienić? Kiedy można spodziewać się omawianej nowelizacji?
Znowelizowane regulacje odnoszące się do solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług mają zostać powiązane z nowym wykazem podatników VAT czynnych. Poza podstawowymi danymi identyfikującymi danego podatnika, ma on także zawierać m.in. numery rachunków rozliczeniowych, w tym rachunku do celów VAT do split payment. Zgodnie z wyjaśnieniami do omawianego projektu, jeżeli zapłata za daną dostawę towarów lub usługę nastąpi na rachunek inny niż wskazany w mającym powstać wykazie, nabywca może zostać pociągnięty do solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedawcy, jednak tylko w części podatku proporcjonalnie przypadającej na to świadczenie. Istnieje też kolejne ograniczenie – zasadą tą mają zostać objęte bowiem wyłącznie transakcje o wartości ponad 15 tys. zł.
Odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe w VAT polega na tym, że w określonych przez przepisy prawa sytuacjach wierzyciel, jakim jest organ podatkowy, może dochodzić zapłaty podatku od wybranego przez siebie podatnika powiązanego solidarnie z dłużnikiem. Czyli np. jeżeli występuje odpowiedzialność solidarna między podmiotem A i B, gdzie A jest sprzedawcą, a B nabywcą, urząd skarbowy może zażądać zapłaty zaległości podatkowych podmiotu A przez B – do wysokości określonej w przepisach.
Wspomniana nowelizacja przepisów m.in. ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej ma wejść w życie po sześciu miesiącach od opublikowania ustawy zmieniającej w Dzienniku Ustaw. Obecnie (koniec stycznia 2018 r.) projekt ten znajduje się na etapie opiniowania w Radzie Ministrów – aktualny status projektu sprawdzisz tutaj.
Sam projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 września 2017 roku można znaleźć tutaj.
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.