Dotychczas procentowym rozliczaniem wydatków związanych z samochodami osobowymi musieli zajmować się wyłącznie podatnicy VAT czynni. Zgodnie ze zmianami podatkowymi od 2019 r. również przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT zostaną zobligowani do podobnych wyliczeń w związku z ograniczeniem kosztów samochodowych do 75%.
Zgodnie z wchodzącymi od 2019 r. zmianami przepisów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczać wyłącznie 75% wydatków, ponoszonych w związku z eksploatacją firmowego samochodu osobowego.
Dla podatników korzystających ze zwolnienia z VAT i posiadających w firmie auta osobowe oznacza to nowy obowiązek. Od nowego roku przedsiębiorca nievatowiec nie zaksięguje w kosztach całej faktury związanej z eksploatacją swojego samochodu, a jedynie 75% z jej wartości brutto. Pozostała część zgodnie z Ustawą o PIT, nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkiem byłaby sytuacja, kiedy auto byłoby wykorzystywane wyłącznie dla celów firmowych, przy czym w takim przypadku niezbędne byłoby prowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu pojazdu wraz z kontrolą stanu licznika.
Również przedsiębiorcy, którzy korzystają w firmie ze swoich prywatnych samochodów osobowych, powinni przygotować się na zmiany. Zniknie bowiem dotychczasowa kilometrówka, która zostanie zastąpiona 20% limitem zaliczania wydatków do kosztów. Podatnik zwolniony z VAT zaliczy zatem do kosztów 20% z sumy brutto wydatków poniesionych w danym miesiącu na samochód niefirmowy.
Przepisy podatkowe zmieniają od nowego roku limit wartości samochodu osobowego, który może zostać zaliczony do kosztów – będzie to 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych, oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych. Podatnik zwolniony z VAT będzie mógł zatem zaliczyć do kosztów amortyzację jedynie w zakresie limitu, nawet jeśli wartość brutto samochodu będzie w rzeczywistości wyższa.
Podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo, na podstawie ewidencji przychodów, nie powinni odczuć zmian w zakresie rozliczania samochodów, jakie przyniesie rok 2019. Zmiany te dotyczą bowiem możliwości rozliczania wydatków w kosztach, co dla ryczałtowców – dla których podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty – nie ma właściwie znaczenia.
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.