Jak wprowdzić domyślne ustawienia dla wydatków

w KonfiguracjaKoszty działalności Tagi: konfiguracjakonfiguracja wydatkówlista wydatkówwydatki

Lista standardowych wydatków

W tym miejscu można dodać listę standardowych i najczęściej księgowanych wydatków.


 

Wprowadzony standardowy wydatek można usunąć z listy po wybraniu opcji edytuj i po prawej stronie ekranu obok wybranego wydatku jest czerwona ikona z kubełkiem.


 

Również po wybraniu odpowiedniego formularza wydatków możliwe jest dodanie nowego wydatku i zaznaczenia pola dodaj do listy standardowych wydatków.


 

Domyślne ustawienia – opcja ta znajduje się na koncie Vatowca/Płatnika VAT
W tym polu Użytkownik może domyślnie zaznaczyć jedną z trzech opcji do wydatku związanego z:

  • sprzedażą opodatkowaną,
  • sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną,
  • sprzedażą zwolnioną.

 

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną różnymi stawkami VAT, to ma obowiązek zaznaczać odpowiednie kropki:

  • sprzedażą opodatkowaną – te wydatki, które są związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną stawkami 23%, 8%, 5% i 0% – od tych wydatków VAT jest odliczany w 100%,
  • sprzedażą zwolnioną – te wydatki, które są związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną – od tych wydatków VAT nie jest odliczany wcale,
  • sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną – są wydatki, których nie można przypisać bezpośrednio do danej sprzedaży, dotyczy to szczególnie kosztów ogólnych: czynsz za lokal, telefon, materiały biurowe. Od tych kosztów vat jest odliczany proporcjonalnie wg wskaźnika VAT.

 

Temat wskaźnika VAT oraz sprzedaży mieszanej został omówiony tutaj.


 

Zaznaczenie domyślnej opcji wydatku ze: np. sprzedaży opodatkowanej, będzie przypisane automatycznie przy księgowaniu wybranego kosztu w zakładce Wydatki.

 

Autor: Marzena Łukasik – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły