Jak wystawić fakturę pro forma (krajową i eksportową)

|
ID: 778304611
|
Kategorie: Faktury
Nie tylko kawa jest 2w1

Faktura pro forma jest traktowana, jako potwierdzenie zamówienia lub oferta handlowa, nie jest to natomiast dokument księgowy. Faktury pro forma wystawiamy poprzez zakładkę: Faktury ➡ Faktury pro forma.

W formularzu faktury pro forma do faktury krajowej możemy wybrać typ faktury krajowej, dla której jest wystawiana pro forma. Dostępne są następujące opcje:

  • Krajowa sprzedaż towarów i usług na fakturę VAT
  • Faktura na usługi budowlane
  • Faktura zaliczkowa
  • Faktura z odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym

W formularzu faktury pro forma do faktury eksportowej możemy wybrać typ faktury, dla której jest wystawiana pro forma. Dostępne są następujące opcje:

  • Eksport towarów
  • Wewnątrzunijna dostawa towarów
  • Świadczenie usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b
  • Świadczenie usług poza terytorium kraju
  • Faktura z ceną określoną w walucie obcej

Faktury pro forma mają osobną serię numeracji: NN/MM/RRRR/ProForma i NN/RRRR/ProForma. Dodatkowo użytkownik posiada możliwość zdefiniowania własnej serii numeracji.

W sytuacji gdy, proforma jest wystawiana do sprzedaży krajowej, w której będzie zastosowany Mechanizm podzielnej płatności, taką informację należy zaznaczyć już podczas wystawiania proformy.


 

W przypadku wystawiania proformy do sprzedaży zagranicznej, nie jest stosowany Mechanizm podzielonej płatności, dlatego też w samym formularzu takiej proformy, możliwość zaznaczenia tej opcji nie występuje.

Wystawiona faktura pro forma będzie widoczna na liście faktur w zakładce: Faktury ➡ Faktury proforma. Z poziomu wystawionej faktury proforma możliwe jest następnie wystawienie faktury sprzedaży/faktury zaliczkowej zgodnie z wcześniej wybranym typem.

Faktura pro forma w systemie IFIRMA – video krok po kroku!

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce