ARCHIWUM: Faktura pro forma na usługi budowlane (odwrotne obciążenie)

Nie tylko kawa jest 2w1
WAŻNE!
Formularz obowiązywał dla transakcji wykonanych do dnia 31 października 2019 r. Transakcje wykonane po 01 listopada 2019 r., które są wymienione w załączniku 11 i 14 ustawy o VAT oraz wartość transakcji przekracza kwotę 15 000 zł – są dokumentowane fakturami krajowymi z adnotacją o konieczności dokonania płatności poprzez mechanizm odwrotnego obciążenia.

 

Od 2017 roku usługi budowlane i budowlano–montażowe rozliczane są przez nabywcę na zasadzie odwrotnego obciążenia, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • przedmiotem sprzedaży są usługi wymienione w załączniku 14 ustawy o VAT w poz. 2-48 (załącznik 14 wymienia w punktach od 2-48 usługi budowlane, punkt pierwszy dotyczy przenoszenia praw do emisji gazów cieplarnianych);
  • sprzedawcą jest czynny podatnik podatku VAT, czyli podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, który nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie podmiotowe);
  • nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 o ile jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
  • usługodawca świadczy usługi jako podwykonawca.

Faktura pro forma jest traktowana, jako potwierdzenie zamówienia lub oferta handlowa, nie jest to natomiast dokument księgowy.
Faktury pro forma w serwisie mają osobną serię numeracji: NN/MM/RRRR/ProForma i NN/RRRR/ProForma. Dodatkowo użytkownik posiada możliwość zdefiniowania własnej serii numeracji.

W celu wystawienia pro formy przechodzimy do zakładki Faktury ➡ Faktury pro forma.

Następnie wybieramy ikonę Pro forma do faktury krajowej:

Na stronie pojawi się formularz faktury pro forma do wypełnienia. W pozycji typ faktury krajowej wybieramy Usługi budowlane świadczone przez podwykonawcę (odwrotne obciążenie).

Po uzupełnieniu nabywcy, daty wystawiania, terminu płatności, serii numeracji i wybraniu typu faktury krajowej, wpisujemy nazwę towaru lub usługi. W serwisie obowiązkowo wypełniamy kolumnę PKWiU, w której wybieramy z listy symbol PKWiU sprzedawanej usługi.

Po uzupełnieniu pozostałych pozycji, zatwierdzamy dokument. Fakturę pro forma możemy wydrukować i dostarczyć kontrahentowi, wysłać e-mailem lub pocztą. Po otrzymaniu zapłaty wystawiamy fakturę sprzedaży. W tym celu w zakładce Faktury ➡ Faktury pro forma klikamy na ikonę wystaw fakturę sprzedaży.

W sytuacji, gdy zapłata na podstawie faktury pro forma zostanie dokonana w następnym miesiącu po jej wystawieniu, w serwisie ustawiamy w lewym górnym rogu miesiąc księgowy zgodny z datą zapłaty. Na osi czasu ustawiamy miesiąc wystawienia faktury pro forma:

Taka faktura będzie zaksięgowana w ewidencjach, transakcja zostanie również wykazana na deklaracji VAT-27.

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce